W promieniach. Zupełnie nieznane listy Marii Skłodowskiej-Curie

UDOSTĘPNIJ
  •  
  •  
  •  
  •  

W promieniach. Zupełnie nieznane listy Marii Skłodowskiej-Curie.

28, 29 i 30 września o godzinie 19.00 ponownie zapraszamy do Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie na biograficzny monodram Artura Pałygi „W promieniach. Zupełnie nieznane listy Marii Skłodowskiej-Curie”.

Spektakl opowiada o życiu noblistki, jej lękach, pasjach i życiowych rolach. Ukazuje różne oblicza Marii Skłodowskiej: poznajemy oczywiście wybitną chemiczkę, jako „Marię-czarownicę”, która miesza każdego dnia w wielkim kotle, by uzyskać rad; jest
„Maria-spełniona” – żona Piotra i matka dwóch córek. Widzimy także „Marię-uwolnioną” schorowaną kobietę u schyłku życia.

Monodram ma formę listów pisanych przez osiemnastoletnią Manię Skłodowską do Marii, będącej już w podeszłym wieku.

W postać noblistki wcieliła się Walentyna Sizonenko – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Jekaterinburgu w Rosji. Aktorka Kolada-Teatr. Współpracowała z teatralną platformą Jelcyn Centrum i Teatrem Polskim. Jako stypendystka programu NCK „Gaude Polonia” odbyła staż pod opieką Andrzeja
Seweryna. Jej pasją oprócz aktorstwa jest malarstwo – ukończyła Szkołę Sztuk Pięknych im. I. Szadra, a swoje prace prezentowała na wystawach w Cannes i Jaketerynburgu.

Reżyserii spektaklu podjęła się Edyta Lukaszewska, absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych. Od kilkunastu lat związana jest z Teatrem Nowym w Poznaniu. Laureatka wielu nagród m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Boska Komedia” w Krakowie za najlepszą rolę kobiecą w spektaklu Agaty Dudy-Gracz „Będzie Pani zadowolona…”. Monodram Edyty Łukaszewskiej „Porno” został wyróżniony na Festiwalu Współczesnej Dramaturgii Węgierskiej DESZKA. Aktorka, jak sama przyznaje, jest zakochana w mądrości, delikatności, emocjonalności i odwadze Marii Skłodowskiej.

Terminy spektakli:
28, 29 września (sobota, niedziela) – godz. 19.00,
30 września (poniedziałek), godz. 13.00 i 19.00 ( spektakle i oprowadzanie z audiodeskrypcją),
30 września, godz. 20.00 spotkanie z autorem dramatu Arturem Pałygą (wstęp wolny).

O godz. 18.00, zwiedzanie z przewodnikiem wprowadzające do sztuki.

Wstęp na przedstawienie oraz oprowadzanie w ramach specjalnego biletu do Muzeum (11 zł).

Spektakl dla widzów od 16 roku życia.
Rezerwacje: a.michnikowska@mmsc.waw.pl

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, ul. Freta 16

Spektakl “W promieniach” został zakwalifikowany do ogólnopolskiego festiwalu monodramu “Strzała Północy”, który odbędzie się w dniach 4-6 października 2019 w Koszalinie.

UWAGA
* Sztuka przeznaczone jest dla widzów dorosłych.
* Wejście na przedstawienie możliwe jest na podstawie specjalnego biletu wstępu do Muzeum w cenie 11 złotych.
* Liczba miejsca ograniczona.

FB-klik

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.