W Łodzi powstanie Digital Health Innovation Center

W Łodzi powstanie Digital Health Innovation Center.

Digital Health Innovation Center (DHIC) – pod taką nazwą zacznie wkrótce działać w Łodzi centrum rozwoju nowych technologii dla sektora medycznego. Będzie to projekt joint venture izraelskiej grupy Shizim oraz miasta Łódź. Jednym z głównych obszarów działania centrum będzie rozwój technologii związanych z cyberbezpieczeństwem.

Sporo się ostatnio dzieje w Łodzi wokół branży life science oraz MedTech. Miasto od lat zabiega bowiem o to, aby stać się wiodącym w naszym kraju ośrodkiem badawczo-rozwojowym dla startupów z dziedziny biotechnologii i medycyny. Te starania docenia coraz więcej firm i inwestorów, także zza granicy.

„Nasza firma planuje inwestycje w Polsce, a konkretnie w Łodzi. Chcemy uruchomić w tym mieście Digital Health Innovation Center (DHIC). Będzie to projekt joint venture rozwijany we współpracy z władzami miasta i współfinansowany z funduszy unijnych” – informuje Yossi Bornstein, założyciel i prezes izraelskiej grupy Shizim, która jest znanym inkubatorem i akceleratorem dla startupów z branży life science oraz MedTech działającym w Izraelu.

Grupa Shizim zapowiada, że DHIC będzie inwestycją długoterminową, a inauguracji jego działalności można spodziewać się już w ciągu 6 najbliższych miesięcy.

„Chcemy, aby DHIC stał się czołowym, nie tylko w Polsce, ale i w tej części Europy, ośrodkiem R&D w obszarze cyberbezpieczeństwa, zwłaszcza dla szeroko pojętej branży life science oraz systemu ochrony zdrowia. Ale na tym nie koniec. Zamierzamy też adaptować, rozwijać i wdrażać we współpracy z polskimi naukowcami i firmami takie technologie jak: chmura obliczeniowa, blockchain, sztuczna inteligencja, rozszerzona i wirtualna rzeczywistość, internet rzeczy, analityka big data, a nawet komunikacja 5G” – mówi Yossi Bornstein.

Prezes grupy Shizim podkreśla, że Łódź ma ogromny potencjał rozwoju w dziedzinie life science oraz MedTech, nie tylko dlatego, że działa w niej wiele świetnych uczelni oraz startupów, lecz także dlatego, że miasto stworzyło specjalną infrastrukturę, która umożliwia tworzenie innowacji biotechnologicznych. Mowa tutaj przede wszystkim o słynnym łódzkim Bionanoparku.

„Jest w nim m.in. ogromny superkomputer, o wielkiej mocy obliczeniowej, który może być z powodzeniem wykorzystywany do tworzenia najnowocześniejszych rozwiązań z dziedziny IT” – nie kryje swojego entuzjazmu Yossi Bornstein.

Dlaczego grupa Shizim chce inwestować w Polsce przede wszystkim w rozwój technologii związanych z cyberbezpieczeństwem?

Dosadnej odpowiedzi na to pytanie udzielił w czasie ubiegłotygodniowej, międzynarodowej konferencji biotechnologicznej EU-MED Summit 2019 – która odbyła się właśnie w Łodzi – Tamir Pardo, obecnie szef rady nadzorczej grupy Shizim, a wcześniej były, wieloletni dyrektor słynnego izraelskiego Mossadu.

„Technologie cyfrowe, związane z systemami komputerowymi i siecią internetową, to nowa, miękka i cicha +broń atomowa+ naszych czasów. Dość tania i niepozorna, lecz jednocześnie bardzo potężna i niebezpieczna” – przekonywał uczestników EU-MED Summit 2019 Tamir Pardo, w czasie specjalnej sesji dotyczącej cyberbezpieczeństwa (zatytułowanej „Digital health as a national strategy: how to protect sensitive data”).

Tamir Pardo zaznaczył, że przestępcy, terroryści i hakerzy coraz częściej używają technologii cyfrowych do różnego rodzaju ataków, manipulacji, kradzieży, szantaży i innych form szkodliwych działań, nie tylko jednak wobec podmiotów i osób działających w świecie wielkiej polityki i biznesu, lecz także w świecie nauki, medycyny oraz służby zdrowia.

„Jednym z najbardziej prywatnych, cennych i wrażliwych rodzajów danych dla każdego z nas są informacje o stanie zdrowia naszym i naszych bliskich. Niestety, obecnie tego rodzaju dane narażone są na duże ryzyko kradzieży lub różnego rodzaju manipulacji za pośrednictwem cyberataków” – mówił Tamir Pardo, podkreślając, że oprócz komputerów i baz danych, de facto, atakiem zagrożonych jest większość nowoczesnych urządzeń medycznych.

W czasie swojego wystąpienia w Łodzi Tamir Pardo przypomniał niedawny, głośny przypadek cyberataku o niespotykanej dotąd skali, który dotknął dziesiątek firm i instytucji na całym świecie. Chodzi o atak znany jako „WannaCry” z 2017 r.

„Atak ten przeprowadzony został z użyciem specjalnego oprogramowania, które zaszyfrowało bazy danych wielu znanych podmiotów, w tym m.in. dużych szpitali, a także znanych instytucji z sektora ochrony zdrowia. Zaatakowane podmioty były później szantażowane przez nieznanych sprawców. Otrzymały one polecenie zapłaty okupu w kryptowalucie Bitcoin, w zamian za odblokowanie dostępu do swoich danych” – przypomniał Tamir Pardo.

Izraelski ekspert przekonywał, że poza podmiotami działającymi w służbie zdrowia, w sposób szczególny o swoje cyberbezpieczeństwo powinny zadbać także firmy i instytucje realizujące innowacyjne badania naukowe w branży life science (aby zabezpieczyć swoje wynalazki, sekrety i wrażliwe dane przed kradzieżą lub manipulacjami).

Tamir Pardo ostrzega, że większość firm i organizacji na świecie posiada mniejsze lub większe luki w swoich systemach komputerowych, a bardziej konkretnie w systemach mających je zabezpieczać przed niepożądaną ingerencją z zewnątrz. Skąd to wie?

„Jestem współzałożycielem izraelskiego startupu z obszaru cyberbezpieczeństwa, firmy XM Cyber, która za pomocą autorskiej, automatycznej maszyny hakerskiej, pomaga swoim klientom szukać +dziur+ w ich systemach komputerowych. Niestety, okazało się, że większość audytowanych przez nas firm i organizacji miało w swoich systemach luki, które czyniły je podatnymi na różne rodzaje cyberataków” – konkluduje Tamir Pardo.

Na koniec dodajmy, że Izrael jest obecnie jednym ze światowych liderów w dziedzinie rozwoju innowacji biotechnologicznych oraz teleinformatycznych. Z danych przedstawionych w Łodzi, podczas EU-MED Summit 2019, wynika, że w tym niewielkim kraju działa już ponad 500 mniejszych lub większych startupów z samej tylko branży digital health. Przyczynia się to do faktu, że Izrael jest coraz częściej nazywany krajem startupów („the startup nation”).

 
Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP / FOTO: Tamir Pardo 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.