W sytuacji wypadku samochodowego, kolizji bądź jakiekolwiek usterki samochodowej, musimy liczyć się z koniecznością holowania samochodu. Mimo że holowanie samochodu nie wydaje się zbyt skomplikowaną czynnością, jednak w rzeczywistości może okazać się, że nie każdy kierowca potrafi sobie poradzić z prawidłowym oznakowaniem oraz odpowiednim przygotowaniem samochodu do holowania.
Zastanówmy się zatem jakie błędy kierowcy popełniają najczęściej i w jaki sposób bezpiecznie holować pojazd w terenie zabudowanym, niezabudowanym bądź na drodze szybkiego ruchu, aby nie stwarzać zagrożenia dla innych pojazdów znajdujących się w ruchu.
W jakich sytuacjach można samodzielnie holować samochód?
Kiedy chcemy samodzielnie holować samochód osobowy, powinniśmy pamiętać o spełnieniu kilku ważnych warunków. Polskie prawo drogowe oraz bezpieczeństwo w ruchu drogowym wyraźnie wskazują o czym należy przede wszystkim pamiętać podczas holowania. Pierwszym czynnikiem podczas holowania jest prędkość obu pojazdów. Holowanie Warszawa wiąże się z ograniczoną prędkością, kodeks drogowy mówi o 30 kilometrach na godzinę w obszarze zabudowanym oraz 60 kilometrach na godzinę w obszarze niezabudowanym. Każdy pojazd holujący powinien mieć włączone światła mijania. Zarówno pojazd holujący jak i pojazd holowany powinien być prowadzony przez kierowcę, który posiada odpowiednie uprawnienia w tym przypadku właściwą kategorię prawa jazdy.
Oba pojazdy powinny być ze sobą połączone mocną link holowniczą, która musi być prawidłowo zamontowana. Aby zachować wszystkie zasady związane z bezpieczeństwem pojazd holowany musi zostać oznaczony trójkątem ostrzegawczym, który powinien być zamontowany na zewnątrz pojazdu, a dokładnie z lewej strony tyłu nadwozia. Kolejnym zabezpieczeniem są również włączone światła pozycyjne. Kiedy decydujemy się na holowanie pojazdu, powinniśmy sprawdzić działanie układu hamulcowego, jeżeli układ hamulcowy w samochodzie holującym jest niesprawny, nie wolno nam samodzielnie takiego pojazdu holować za pomocą giętkiej linki holowniczej. Odległość od samochodu holującego do samochodu holowanego nie może być większa niż 3 m w przypadku połączenia sztywnego bądź 4 do 6 m na połączeniu giętkim. Niezależnie od rodzaju połączenia pojazdów holowanych, powinno być ono odpowiednio oznakowane za pomocą czerwonej bądź żółtej chorągiewki.
W jakich sytuacjach nie wolno holować pojazdu?
Skoro opisaliśmy już wszystkie sytuacje, kiedy wolno nam holować inny pojazd, zastanówmy się w jakich sytuacjach nie wolno nam tego robić. Najważniejszą kwestią jest tutaj sprawność pojazdu holowanego, jeżeli ma on niesprawny układ kierowniczy bądź hamulce, jego holowanie jest bezwzględnie zabronione. Nie wolno także holować pojazdu, w przypadku gdy samochód holujący posiada dodatkowo przyczepę. Nie wolno holować więcej niż jednego samochodu, chyba że jest to pojazd członowy. Kolejną zasadą jest zachowanie odpowiedniej masy rzeczywistej pojazdu holującego i holowanego, chodzi o to że masa pojazdu holującego nie może być mniejsza od masy pojazdu holowanego. Także w sytuacji, gdy oba pojazdy znajdują się na autostradzie, nie wolno samodzielnie holować uszkodzonego auta, trzeba skorzystać z pomocy profesjonalnej lawety. Sprawdź profesjonalne Holowanie Warszawa z Warszawa-laweta.pl
/artykuł sponsorowany/