V Festiwal Stolica Komedii

V Festiwal Stolica Komedii

W ramach przeglądu kabaretów podczas STOLICY, w sobotę 22 października 2022 roku zapraszamy na:

  • spektakl dla dzieci „Gra” na godz. 12:00
  • warsztaty komediowe z elementami improwizacji na godz. 12:00
  • przegląd kabaretów godz. 17:00
W ramach ustawy o dostępności, osoby ze szczególnymi potrzebami chcące wziąć udział w wydarzeniu proszone są o kontakt pod nr. tel. 22 1255602 do 09.10.

Zanim w Polsce pojawił się Stand-up i improwizacje na scenie królował kabaret. Coraz trudniej na kulturalnej mapie naszego kraju można jednak odnaleźć miejsca gdzie prezentują się młode kabarety, a te wbrew opinii wielu, ciągle istnieją i działają. Jednym z ostatnich takich miejsc jest Festiwal Komedii STOLICA, podczas którego w tym roku będzie można zobaczyć na scenie przy ul. Kajakowej 12B, cztery takie grupy zabiegające o przychylność publiczności.

Zasadą Festiwalu Komedii STOLICA jest to, że na przegląd zapraszane są wyróżniające się w Polsce grupy kabaretowe, co gwarantuje wysoki poziom występów i dobrą zabawę. W tym roku do udziału w przeglądzie zaproszone zostały:

Kabaret PKS – to grupa kabaretowa składająca się z czterech mężczyzn pochodzących z Lublina i okolic. Wysportowani, młodzi i przystojni – to na pewno nie jest mowa o tym kabarecie. Kabaret na swoim koncie posiada wiele sukcesów. Mogą pochwalić się łącznie 36 punktami karnymi, rowerem, kanarkiem i samochodem.

Kabaret Wrzeszcz – nowopowstały trójmiejski kabaret składający się z czterech osób, w tym jednej babeczki. Każde z nich ma kilkuletnie doświadczenie na scenie w szeroko rozumianej komedii. Stworzyli autorski program kabaretowy, z którym debiutują na deskach scen polskich. Ich celem jest rozśmieszanie ludzi, a skecze opierają się na zauważaniu „dziwności” w zwykłym życiu. Dodatkowo wyróżniach ich to, że w każdym ze skeczy zostawiają sobie otwartą furtkę na improwizacje, co czyni z ich występów wybuchową mieszankę.

Kwiatkowski i Bank – kabaret powstał w 2018 roku i jest to zespół ludzi, którzy odwołują się do szlachetnej tradycji piosenki kabaretowej, okraszonej konferansjerką, ale pokazaną w nowoczesny, bardziej przystępny sposób. Maciej Kwiatkowski, założyciel tego tworu, zdobywał wraz ze swoim poprzednim projektem, „Kabaretem 7 minut Po”, laury na największych konkursach Kabaretowych: 1 miejsce Mulatka 2013, Grand Prix PAKA 2014, czy LWHiS 2015. Z obecną grupą był finalistą Niebywalencji – festiwalu im. Jeremiego Przybory. Wygrali także Festiwal Piosenki Kabaretowej OSPA 2018 w Ostrołęce. Kabaret Kwiatkowski i Bank jest też laureatem I nagrody na Festiwalu Komedii STOLICA, którą zdobył w 2020 roku.

Nibykabaret – niby jest ich trzech, a w Warszaiwe będzie dwóch. Niby są z Krakowa, a jednak z reszty Polski. Niby kabaret, a jednak nie tylko śmieszy, ale bawi i uczy. Co sądzą o nich, Ci co już niby ich widzieli: „Absolutne mistrzostwo świata. Rozwalili mi system, jak muzyka Neurotech.”

Tego dnia na finał zobaczymy również laureatki przeglądu sprzed roku czyli Kabaret Demakijaż z Torunia. Trzy piękne, inteligentne i spostrzegawcze kobiety, mistrzynie kobiecego poczucia humoru i zaskakujących skeczy to gwarancja wyśmienitej zabawy.

Przegląd poprowadzi Paweł Reszela. Początek planowany jest na godzinę 17.00. Zanim to jednak nastąpi organizatorzy zaplanowali wydarzenia towarzyszące, które rozpoczną się równolegle o godz. 12.00.

Warszataty komedii z elementami improwizacji to już stały punkt festiwalowego programu. Realizowane od 4 lat przyciągają coraz większą grupę chętnych. W tym roku warsztaty poprowadzą Paweł Reszela i Alex Niebrzegowski – dwaj standuperzy z przeszłością w innych formach scenicznych.

Organizatorzy nie zapomnieli także o najmłodszych. W tym roku aktorki teatru lalek z Łodzi – Grupa Po Omacku – przygotowały coś wyjątkowego. Co to jest teatr? Czy można go spotkać? Kto go tworzy? A gdyby tak zagrać w teatr? Grupa Po Omacku zabierze Was w interaktywną podróż do świata wyobraźni, dźwięków i teatralnej magii. „Gra” to coś więcej niż spektakl, to unikatowe, twórcze spotkanie młodego widza z niesamowitymi postaciami, to ciekawe rozwijające wyobraźnię zadania, to nauka działania w grupie i współpracy.

Spektakl jest przeznaczony dla widzów od 4 roku życia, w lekki i dowcipny sposób wyjaśnia młodemu widzowi podstawowe teatralne pojęcia. Widzowie dowiedzą się między innymi czym jest scenografia, choreografia i muzyka w teatrze.

Więcej informacji: https://dokursynow.pl/wydarzenia/przeglad-kabaretow/


Przeczytaj też:

Wydarzenia w Warszawie weekend – klik