Uszkodzony dysk – czy da się odzyskać dane?

Uszkodzony dysk – czy da się odzyskać dane

Wbrew temu co mogłoby się wydawać, odzyskiwanie danych wcale nie jest łatwy procesem. Oczywiście wszystko dotyczy ewentualnych okoliczności, w których doszło do utraty danych. To, o czym należy bezwzględnie pamiętać, to skorzystanie z pomocy profesjonalistów. Samodzielnie podejmowane czynności w tym zakresie mogą skutkować pogorszeniem sytuacji, a nawet doprowadzić do tego, że utracone dane nigdy nie zostaną już odzyskane. Co zatem powinniśmy zrobić, jeżeli doszło do uszkodzenia nośnika pamięci, na którym zostały dane zapisane? Jak poradzić sobie z uszkodzonym dyskiem? Czy każde dane są możliwe do odzyskania? Na te oraz inne pytania znajdziecie odpowiedź w dalszej części naszego tekstu.

Odzyskiwanie danych z dysku twardego

Jeżeli doszło do uszkodzenia dysku twardego, powinniśmy znaleźć takich fachowców, którzy doskonale znają się na tego typu działania. Specjalistyczny zespół poradzi sobie z dyskami twardymi zarówno uszkodzonymi mechanicznie, jak i sprawnymi, ale sformatowany mi. Powinniśmy wybrać taki serwis, który dysponuje niezbędnymi narzędziami, które umożliwiają poprawne przeprowadzenie procesu odzyskiwania danych z dysku twardego. Musimy pamiętać o tym, że dysk twardy jest niezwykle delikatny i jednocześnie bardzo rozbudowany. Mechanizm tego urządzenia składa się z wirujących talerzy, w które zawierają dane zapisane w formie magnetycznej, a także składa się on z silnika, który obraca talerzami z odpowiednią prędkością. Nie możemy również w jego budowie pominąć głowic magnetycznych, które właśnie odczytują i zapisują dane na wyżej wspomnianych talerzach. 

Tak naprawdę, utrata danych, które znajdują się na dysku twardym może mieć kilka przyczyn i tym samym istnieje kilka rodzajów ustal jak z tym związanych, kiedy doszło do uszkodzenia danych.

Zazwyczaj wyróżniamy trzy rodzaje uszkodzeń, a mianowicie uszkodzenia elektroniczne, uszkodzenia mechaniczne oraz uszkodzenia logiczne.

Odzyskiwanie danych z dysku a rodzaje jego uszkodzeń

Wspomnieliśmy o tym, że istnieją różne rodzaje uszkodzeń, do których mogło wyjść w przypadku dysku, a tym samym do utraty zapisanych danych. Jeżeli doszło do uszkodzenia elektronicznego, odzyskiwanie danych w tym przypadku wiąże się z naprawą lub wymianą elektroniki, a także przekopiowanie danych na inny nośnik. W przypadku uszkodzeń mechanicznych sprawa jest znacznie trudniejsza. Mogło tutaj dojść do uszkodzenia głowicy lub powierzchni dysku, czy nawet do zetknięcia głowicy z wirującą powierzchnią talerza. Dlatego też w tym przypadku może zdarzyć się, że odzyskiwanie danych z dysku bywa niemożliwe lub mocno utrudnione. Musimy się liczyć z tym, że w przypadku uszkodzeń mechanicznych odzyskiwanie danych umorzenie powieść się w 100%. Do uszkodzeń logicznych zaliczamy utratę danych powstałą w wyniku skasowania, sformatowania, zawirusowania czy przywrócenia systemu z partycji. Oczywiście w tym przypadku nośnik pozostaje zupełnie sprawny, a odzyskiwanie danych wiąże się z przywróceniem logicznej struktury dysku. Tych przypadkach najczęściej popełniamy taki błąd, że samodzielnie próbujemy odzyskać utracone dane. Musimy jednak pamiętać o tym, że nieumiejętnie przeprowadzona operacja na tym etapie, może doprowadzić do nadpisania i tym samym nieodwracalnej utraty danych.

Jak odzyskać utracone dane?

Wspomnieliśmy już o tym, że odzyskiwanie utraconych danych na własną rękę może skutkować negatywnymi konsekwencjami, a mianowicie całkowitą ich utratę. Dlatego też, jeżeli doszło do uszkodzenia dysku, na którym mieliśmy zapisane dane, powinniśmy się udać do profesjonalnego serwisu, który poradzi sobie z takim zadaniem. Oczywiście musimy liczyć się z tym, że w zależności od uszkodzenia, do którego doszło, uzyskanie utraconych danych nie zawsze może okazać się całkowicie możliwe.

Podsumowanie

Odzyskiwanie danych w wielu przypadkach jest procesem bardzo trudnym i wymagającym. Dlatego nigdy nie warto ryzykować i samodzielnie podejmować różnego rodzaju działania, które mogą wyłącznie zaszkodzić.

/materiał zewnętrzny/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.