Urodziny mistrzów – Aleksander Orłowski – 240. rocznica urodzin

Urodziny mistrzów – Aleksander Orłowski – 240. rocznica urodzin.

W czwartek, 9 marca 2017 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie odbędzie się spotkanie z Piotrem Kibortem i dr. Piotrem Kopszakiem poświęcone Aleksandrowi Orłowskiemu.

Jego twórczość zainaugurowała romantyzm w polskiej sztuce. Jest dziś chyba najbardziej zapomnianym spośród naszych wybitnych artystów, choć w XIX wieku uznawano go za jednego z ojców szkoły malarstwa polskiego. Malował sceny rodzajowe, batalistyczne, a jego znakiem firmowym stały się autoportrety i wizerunki jeźdźców w egzotycznych wschodnich strojach. W Rosji, gdzie przebywał od początku XIX wieku, zdobył dużą popularność, lecz jego kariera na dworze załamała się po powstaniu listopadowym. Przedstawiane przez niego postaci kirgiskich wojowników, toczących nierówną walkę z imperium rosyjskim, były symbolem tęsknoty artysty za wolnością. Nieprzypadkowo na najsłynniejszym swoim autoportrecie nosi kirgiski strój.


Zbiórka w Holu Głównym Muzeum Narodowego w Warszawie.

Bilet wstępu do Muzeum / zapisy* od 2 marca (Przyjaciele MNW od 23 lutego) / ok. 45 minut
*Zapisy przyjmujemy w Dziale Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie od poniedziałku do piątku w godz. 8.30–15.00 pod numerem telefonu +48 22 621 10 31 wew. 246 lub +48 22 629 50 60.

źródło: materiały organizatora

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.