Uroczyste zapalenie pierwszej ze świec chanukowych przed PKiN

W piątek, 11 grudnia, Rafał Trzaskowski – prezydent m.st. Warszawy oraz rabin Szalom Ber Stambler – dyrektor Chabad Lubawicz Polska wspólnie zapalili pierwsze światło na chanukiji (menorze chanukowej). Uroczystość miała miejsce przed Pałacem Kultury i Nauki, gdzie została ustawiona menora.

Zapalenie chanukiji symbolizuje wolność, pokój i tolerancję uczestników uroczystości. To jej światło jak zawsze będzie symbolem nadziei, która w tym roku jest nam potrzebna bardziej niż kiedykolwiek – powiedział prezydent m.st. Warszawy.

Święto Chanuki, nazywane również Świętem Świateł to jedno z najradośniejszych żydowskich świąt. Jest upamiętnieniem wydarzeń, które miały miejsce w 165 r. p.n.e. w świątyni jerozolimskiej –  zwycięskiego powstania Machabeuszy, cudu światła i ocalenia judaizmu.

Chanuka trwa osiem dni i rozpoczyna się zawsze 25. dnia miesiąca kislew, czyli według kalendarza gregoriańskiego w grudniu. Każdego kolejnego dnia na chanukowym świeczniku przybywa jedno światełko – symbol pokoju oraz zwycięstwa dobra nad złem. Skupiając się w kręgu tego światła, ludzie w miastach i miasteczkach na całym świecie łączą się ponad podziałami religijnymi i narodowościowymi w imię ogólnoludzkich wartości humanistycznych.

To czas zadumy nad tradycją, ale przede wszystkim czas radości i szczęścia, którego poszukuje każdy, bez względu na wyznanie.

źródło: UM Warszawa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.