Ukrainki wśród nas – debata na pl. Defilad

Ukrainki wśród nas

Gość-inność. Ukrainki wśród nas: wizerunki, sojusze, fundamenty – m.st. Warszawa i Warszawska Rada Kobiet zapraszają w środę na spotkanie pod Teatr Studio, wydarzenie będzie tłumaczone na ukraiński.

Jak wykorzystać szanse i możliwości budowania wspólnej przyszłości –  nowe mieszkanki i mieszkańcy z Ukrainy oraz warszawianki i warszawiacy będą się nad tym zastanawiać w środę, 8 czerwca podczas debaty na scenie na pl. Defilad. Między 16.00 a 21.00 będą się odbywać spotkania, wymiana doświadczeń i refleksji, ale także sporo wydarzeń dla dzieci i imprez towarzyszących.

Rozpoczniemy debatą o wzajemnych uprzedzeniach i stereotypach, dobrych i złych, jako przeszkodach i pomostach we wzajemnym poznaniu, szansach i możliwościach, ale też o przełamywaniu stereotypów, zarówno narodowych jak i tych  związanych z płcią – zapowiada wiceprezydentka Aldona Machnowska-Góra. – Większość naszych nowych mieszkańców, którzy przyjechali z Ukrainy to kobiety. Często muszą od nowa zorganizować dom dla siebie i swoich dzieci. Zastanowimy się, jakiej pomocy od nas oczekują i jak Warszawa może wykorzystać ich obecność – dodaje zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy. 

Odbędą się trzy różne tematycznie debaty. W rozpoczęciu spotkania będą także uczestniczyć prof. Małgorzata Fuszara przewodnicząca Warszawskiej Rady Kobiet (współorganizatora wydarzenia) i Iryną Deszczyca, żona ambasadora Ukrainy.

Pierwszą i trzecią debatę poprowadzi dziennikarka Renata Kim, drugą prof. Małgorzata Fuszara.

Jednym z tematów naszej rozmowy będzie wymiana doświadczeń między polskimi a ukraińskimi organizacjami pozarządowymi dotyczącymi kwestii pomocy, sztuki, ale też problemów, takich jak przemoc czy prawa reprodukcyjne – mówi prof. Fuszara. – Kobiety stanowią największą grupę uchodźców. Mamy obowiązek zapewnić ochronę ich praw przed wszelkimi naruszeniami. W szczególności dotyczy to przemocy ze względu na płeć, włącznie z przemocą seksualną.  Chodzi o zagwarantowanie ich praw i zapewnienie odpowiedniej pomocy – dodaje przewodnicząca Warszawskiej Rady Kobiet.

Jedna z debat będzie poświęcona pracy, polityce socjalnej, edukacji i przedsiębiorczości oraz potrzebom Ukrainek i ich wsparcia przez miasto Warszawa. Udział wezmą w niej ekspertki ekonomiczne, edukacyjne i przedstawiciele stołecznego Ratusza.

Przez cały czas trwania spotkania otwarte będą:

– kącik zabaw i opieki nad dziećmi,

– punkt doradztwa i informacji miejskiego Urzędu Pracy dla

– punkt informacji dla uchodźców z Ukrainy

– „Ściana życzeń, pomysłów i żalów” czyli możliwość opisywania próśb, nadziei, podziękowań i żali.

20:30 Koncert „Orkiestry Królowych”

Program całego wydarzenia jest już dostępny na stronie FB.

Oprawę muzyczną zapewni Queens Orchestra, kobieca orkiestra z Ukrainy, której koncert zakończy wydarzenie. To niezależny projekt artystyczny prowadzony przez

Aleksandrę Korobkę, w orkiestrze grają dziewczyny, które wyznają odwieczne wartości pokoju, wolności i niezależności. „Dziś rola kobiety, dziewczyny, która przestała być tylko symbolem piękności, ale jest obrończynią i bojowniczką o wolność i niepodległość swojego kraju, dzieci, bliskich i przyjaciół, staje się bardzo symboliczna. Tematy te są odpowiedzią na doświadczenia orkiestry Królowej, która będąc w różnych miejscach, znajduje zasoby, aby robić to, co potrafi najlepiej – tworzyć muzykę dla pokoju na Ukrainie, aby nieść prawdę o tej wojnie” – piszą o sobie członkinie orkiestry. W programie koncertu utwory muzyczne kompozytorów ukraińskich oraz covery światowych przebojów.

źródło: UM Warszawa

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.