Ukraińcy w Polsce w warunkach pandemii

Ukraińcy w Polsce w warunkach pandemii

Pandemia koronawirusa spowodowała ogromne problemy dla Ukraińców przebywających w Polsce. Możliwość pracy i studiowana w Polsce to nie tylko pomoc dla Ukrainy, ale także dla polskiej gospodarki i szansa demograficzna. Ukraińcy wykonują wiele prac mało atrakcyjnych dla Polaków. Od tego, jak są traktowani, jaką pomoc otrzymają w rozwiązywaniu obecnych problemów, zależy nie tylko ich opinia o Polsce, ale także przyszłe decyzje zawodowe i osobiste. Daje to szansę na asymilację części kształcącej się w Polsce młodzieży ukraińskiej.

Badania przeprowadzono metodą ilościową, wywiadów indywidualnych oraz analizy mediów społecznościowych. Wyniki potwierdzają trudną sytuację Ukraińców w Polsce. Najtrudniejszą kwestią jest gwałtowne pogorszenie sytuacji materialnej. Wielu musiało zdecydować się na bezpłatne urlopy, część całkowicie straciła pracę. Uczelnie są bezterminowo nieczynne. Przy małych rezerwach finansowych oznacza to trudności w finansowaniu stałych i bieżących wydatków. Nawet wyjazd na Ukrainę nie stanowi prostego rozwiązania. Wzrosły ceny biletów, na granicy obowiązują coraz ostrzejsze restrykcje. Szczególnie skomplikowana była sytuacja osób, którym kończą się zezwolenia na pobyt czy dozwolony okres pobytu bez wizy. One też głównie wyjechały. Zostali przeważnie ci, którzy są tu dłużej, sprowadzili rodziny, wiążą swoją przyszłość z Polską.

Poważnym problemem są ograniczenia językowe utrudniające dostęp do informacji. Większość Ukraińców rozumie język polski w ograniczonym zakresie. Informacji w języku rosyjskim lub ukraińskim poszukują w internecie lub przez kontakty z rodakami. Informacje takie mogą być niepełne lub nieprawdziwe. Nie ma oficjalnych informacji, komunikatów polskich władz po ukraińsku.

Sytuacja wymaga szybkich, energicznych działań. Konieczne jest zapewnienie Ukraińcom dostępu do rzetelnej informacji, szczególnie o dostępie do usług w zakresie ochrony zdrowia i ograniczeń związanych ze stanem epidemii. Oczekiwana też jest konkretna pomoc finansowa. Ukraińcy, którzy płacą regularnie podatki, uważają, że powinni być traktowani podobnie jak polscy pracownicy. Badanie pokazuje, że mają oni nadal do Polski i Polaków zaufanie.

Od 01.04.2020 pełny raport na www.ircenter.com.

 
Źródło informacji: Interactive Research Center
Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.