Tytuły nominowane do tytułu Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego

Tytuły nominowane do tytułu Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego.

Jury wybrało spośród 61 nadesłanych książek 10 tytułów nominowanych do tytułu Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego. W tym roku wśród wyróżnionych książek poświęconych najnowszej historii Polski widoczny jest różnorodny przekrój gatunkowy i tematyczny.

– Dzięki staraniom warszawskiego samorządu, Nagroda Historyczna m.st. Warszawy dołączyła do grona miejskich nagród literackich. Nagradzamy twórców w różnorodnych gatunkach literackich. Nie mieliśmy jednak dotychczas wśród nich takiej nagrody, która wyróżniałaby najlepsze książki historyczne opisujące współczesną historię Polski. Jest to o tyle ważne, że w mieście tak ciężko doświadczonym przez historię, pielęgnowanie pamięci historycznej i dziedzictwa kulturowego ma fundamentalne znaczenie w budowaniu tożsamości naszej wspólnoty. Dzięki takim projektom uświadamiamy sobie, że historii nie można zakłamywać czy też – wedle doraźnych potrzeb – pisać na nowo – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Na liście znalazły się książki reporterskie, korzystające z relacji naocznych świadków, publicystyczne, które splatają wiedzę naukową z polemiczną pasją, oraz akademickie, które kompleksowo i na chłodno podejmują rozrachunek z przeszłością. Nie zabrakło książek łączących warsztat historyka z innymi perspektywami: etnograficzną czy politologiczną. Na dodatek autorzy i autorki nominowanych książek odnoszą się do spraw, które są przedmiotem bieżących dyskusji. Znajdziemy tutaj publikacje o radykalnym nacjonalizmie, stosunkach polsko-niemieckich, relacjach między Polakami a Żydami oraz Polakami i Ukraińcami, polityce zagranicznej rodzącej się III RP czy powojennej odbudowie Warszawy. Jest co czytać i o co się spierać.

Jury nominowało do Nagrody dziesięć tytułów:

  • Anna Bikont, Helena Łuczywo, Jacek, Agora/Czarne,
  • Urszula Glensk, Hirszfeldowie. Zrozumieć krew, Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas,
  • Paweł Kowal, Testament Prometeusza. Źródła polityki wschodniej III Rzeczypospolitej, Kolegium Europy Wschodniej/Instytut Studiów Politycznych PAN,
  • Olga Linkiewicz, Lokalność i nacjonalizm. Społeczności wiejskie w Galicji Wschodniej w dwudziestoleciu międzywojennym, Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas,
  • Katarzyna Person, Policjanci. Wizerunek żydowskiej Służby Porządkowej w getcie warszawskim, Żydowski Instytut Historyczny,
  • Radosław Ptaszyński, Stommizm. Biografia polityczna Stanisława Stommy, Znak,
  • Szymon Rudnicki, Falanga. Ruch Narodowo-Radykalny, Aspra,
  • Andrzej Skalimowski, Sigalin. Towarzysz odbudowy, Czarne,
  • Joanna Tokarska-Bakir, Pod klątwą. Społeczny portret pogromu kieleckiego, Czarna Owca,
  • Anna Wolff-Powęska, Polacy-Niemcy. Sąsiedzi pod specjalnym nadzorem, Wydawnictwo Poznańskie.

Nagroda Historyczna m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego, ustanowiona w grudniu 2018 roku uchwałą Rady Miasta Warszawy, jest kontynuacją nagrody powstałej w 2009 roku za najlepszą książkę poświęconą najnowszej historii Polski. To jedna z najważniejszych nagród historycznych w kraju, a jej laureatami byli m.in. Timothy Snyder, Karol Modzelewski, a w ubiegłym roku Jerzy Kochanowski. Jury pod przewodnictwem prof. Andrzeja Friszkego nagradza publikacje podejmujące tematy, które frapują nie tylko naukowców i miłośników historii. Pogłębiona refleksja nad najnowszą historią Polski pozwala bowiem zrozumieć również bieżącą rzeczywistość i światopoglądowe spory, które toczymy do dziś.

Nagroda jest także uczczeniem pamięci Kazimierza Moczarskiego, dziennikarza i prawnika, demokraty i żołnierza Armii Krajowej, po wojnie przez 11 lat więzionego przez komunistów. Był autorem „Rozmów z katem”, niezwykłego zapisu rozmów z Jürgenem Stroopem, likwidatorem warszawskiego getta, z którym dzielił jedną celę więzienia na warszawskim Mokotowie.

Laureata Nagrody poznamy 9 grudnia

Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się w Bibliotece Narodowej w Pałacu Krasińskich (Pałacu Rzeczypospolitej) w Warszawie, w którego murach znalazła schronienie spuścizna Kazimierza Moczarskiego. Autor lub autorka najlepszej książki otrzyma 50 tysięcy złotych oraz statuetkę – replikę temperówki patrona Nagrody.

Fundator i organizator: miasto stołeczne Warszawa

Współorganizatorzy: Dom Spotkań z Historią, Fundacja im. Kazimierza i Zofii Moczarskich

Patron medialny: Gazeta Wyborcza

Partner gali: Biblioteka Narodowa

Więcej informacji o Nagrodzie na stronie oraz na stronie DSH

źródło: UM Warszawa

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.