Trwa warszawska akcja „Ciepło z natury” – zbiórka choinek

Choinki mogą służyć również po świętach. Trwa warszawska akcja „Ciepło z natury” – iglaki będą odbierane spod domów mieszkańców do końca marca 2020 roku. Świerki i sosny w donicach mają szansę zasilić miejskie lasy. Ze ściętych drzewek powstanie zielona energia.

Mieszkańcy mogą zostawić świąteczne drzewko w punkcie zbiórki odpadów wielkogabarytowych 24 godziny przed wyznaczonym terminem odbioru. Tegoroczna akcja obejmuje wszystkie dzielnice. Operatorzy odbierają choinki, które są oczyszczone z ozdób, lampek, folii i stojaków.

Warszawiacy mogą też osobiście dostarczyć iglaka składu recyklingowego przy ul. Księcia Ziemowita 29. Leśnicy otworzą punkt zbiórki doniczkowych choinek w sobotę, 18 stycznia w CEPL przy ul. Rydzowej 2 (Ursynów) oraz w sobotę, 25 stycznia w siedzibie Lasów Miejskich – Warszawa przy ul. Korkowej 170A (Wawer).

Drzewka w donicach zakupione przez warszawiaków i warszawianki wzbogacą miejskie tereny zieleni nadal produkując tlen i pochłaniając zanieczyszczenia. Przekazane ścięte choinki staną się wysokoenergetyczną zieloną energią, wykorzystywaną do produkcji prądu. Akcję „Ciepło z natury” organizuje m.st. Warszawa wraz z firmą Segromet. Rekordem inicjatywy było 1 400 ton zebranych choinek.

Jak powstaje prąd z choinki?

Drzewka odbierane od mieszkańców po wstępnej kontroli braku dekoracji i uzyskaniu odpowiedniej wilgotności przetwarzane są w biopaliwo. Po rozdrobnieniu iglaków powstają zrębki. Następnie zrębka jest spalana w specjalnych instalacjach, gdzie w wyniku uzyskanej temperatury (powyżej 850 stopni Celsjusza) powstaje energia cieplna i elektryczna. Jedna tona choinek jest w stanie zastąpić około 450 kg węgla. W ten sposób zmniejsza się emisję dwutlenku węgla.

Mniej zanieczyszczeń powietrza

Elektrociepłownia zwiększa do maksimum wykorzystanie potencjału energetycznego paliwa. Dzięki wtórnemu obiegowi spalin, a także nadzorowanej emisji gazów cieplarnianych eliminuje się produkcję cząsteczek pyłów PM10 i PM 2,5, które tworzą smog. Paląc choinkę w domowym piecu osiąga się jedynie 1% zdolności profesjonalnej instalacji.

Choinki w doniczkach wymagają pielęgnacji

Choinkę doniczkową należy trzymać w mieszkaniu krótko, najlepiej nie dłużej niż siedem dni oraz nie stawiać jej w pobliżu kaloryfera. Po świętach najlepiej drzewko wystawić w chłodne miejsce, np. do garażu lub ogródka. Latem iglak wymaga pielęgnacji, jak każda inna roślina doniczkowa. Przy odrobinie opieki drzewko będzie towarzyszyło przez kilka sezonów świątecznych, a później może zostać posadzone w ogrodzie lub na działce.

Przy zakupie warto zwrócić uwagę, czy iglak wyrósł w doniczce, a nie został do niej włożony po wyjęciu z gruntu – widać to po stanie gleby – jeśli jest świeża, a doniczka jest mała w stosunku do wielkości drzewka – najpewniej choinka została do niej włożona przed sprzedażą, co uszkodziło korzenie i uniemożliwia dalsze rośnięcie. Rodzime gatunki, takie jak sona czy świerk pospolity można sadzić w lesie, natomiast obce odmiany np. jodła mogą zasilić zieleńce.

źródło: UM Warszawa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.