Trakt Królewski deptakiem w Majówkę

Przez cały długi majowy weekend warszawiacy i turyści będą mogli skorzystać z deptaku na Trakcie Królewskim. Dla pieszych i rowerzystów dostępny będzie odcinek od ronda de Gaulle’a do placu Zamkowego. W związku z funkcjonowaniem promenady, jak również remontem placu Trzech Krzyży, autobusy Warszawskiego Transportu Publicznego będą kursować objazdami.

Kilka dni wolnego to doskonała okazja do spaceru. W Warszawie z uroków i zalet wiosennych przechadzek można korzystać m.in. na nadwiślańskich bulwarach, w miejskich parkach, a od najbliższej soboty także na Trakcie Królewskim.

Od 29 kwietnia aż do 7 maja ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście – na odcinku od palmy do kolumny Zygmunta – będą przeznaczone wyłącznie dla spacerowiczów i rowerzystów. Na wszystkich wlotach Traktu Królewskiego będą ustawione betonowe bariery (na ulicach: Ossolińskich, Karowej i Królewskiej).

Wyłączenie ruchu na tym odcinku nastąpi w nocy z piątku na sobotę, z 28 na 29 kwietnia, a podstawowa organizacja ruchu zostanie tam przywrócona w poniedziałek, 8 maja, przed świtem.

Zmiany w ruchu

Dla kierowców, przez cały czas, utrzymany zostanie przejazd ul. Świętokrzyską przez skrzyżowanie z Nowym Światem – bez możliwości skrętu.

Wjazd uprawnionych pojazdów na zamknięte drogi będzie odbywał się ulicami Tokarzewskiego-Karaszewicza i Bednarską. Na tej drugiej wprowadzony zostanie ruch dwukierunkowy, utrzymany będzie także zakaz zatrzymywania się.

Autobusy pojadą objazdami

Aranżacja deptaku wiązać się będzie zmianami nie tylko dla pojazdów indywidualnych, ale także Warszawskiego Transportu Publicznego. Autobusy kursujące Traktem Królewskim będą kierowane na trasy zmienione. Co więcej, w tym czasie prowadzone będą kolejne prace na placu Trzech Krzyży, które również wpłyną na przebieg objazdów. Od 29 kwietnia do 7 maja (linie nocne od nocy z 28 na 29 kwietnia do nocy z 7 na 8 maja) autobusy linii 100, 106, 109, 111, 116, 118, 127, 128, 166, 171, 175, 178, 180, 222, 503, 518, E-2, N33, N44 i N83 zmienią swoje trasy.

Poza podstawową trasą objazdową wyłączonego z ruchu kołowego Traktu Królewskiego, autobusy kursujące przez pl. Trzech Krzyży na wprost (linie E-2, 116, 180, 503) ominą zamknięte skrzyżowanie z Książęcą ulicami Kruczą i Piękną, włączając się na trasy w Al. Ujazdowskich.

Autobusy linii 109, 127, 171 na Powiśle dojadą przejeżdżając przez rondo de Gaulle’a prosto, do łącznicy mostu Poniatowskiego z Wisłostradą. Natomiast 118 i 166 pojadą w obu kierunkach ulicą Myśliwiecką, Górnośląską i Piękną, a 222 zostanie skrócona od strony Mokotowa do przystanku Pl. Trzech Krzyży 07. Autobusy linii 108, od strony Mokotowa wciąż będzie dojeżdżać tylko do przystanku Książęca, a 518 – Świętokrzyską do Emilii Plater.

W czasie obowiązywania zmian w ruchu zawieszone zostaną przystanki Bielańska 01, Foksal 01 i 02, Hotel Bristol 01 i 02, Książęca 04, Ordynacka 01 i 02, Pl. Trzech Krzyży 10, 52 i 54, Pl. Zamkowy 01 i 02, Uniwersytet 01 i 02. Autobusy będą zatrzymywały się na przystankach Królewska 08, Pl. Małachowskiego 01 i 02, Pl. Piłsudskiego 01, Pl. Teatralny 04 i Pl. Trzech Krzyży 07.

Więcej informacji na temat zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w rejonie Traktu Królewskiego można znaleźć na stronie wtp.waw.pl.

Kolejne weekendy także z deptakiem

Od kolejnego weekendu, 13-14 maja, wyłączenia w ruchu na Krakowskim Przedmieściu i Nowym Świecie będą wprowadzane w każdą kolejną noc z piątku na sobotę. Podstawowa organizacja ruchu będzie tam przywracana w poniedziałki przed świtem. Z weekendowego deptaku będzie można korzystać w ten sposób aż do 22 października. Dodatkowo, Trakt będzie udostępniany spacerowiczom także w czasie przedłużonych weekendów tj. od czwartku do niedzieli, 8-11 czerwca oraz od soboty do wtorku, 12-15 sierpnia.

Szczegółowe informacje o zmianach w organizacji ruchu spowodowanych remontami i inwestycjami można znaleźć na stronach: infoulice.um.warszawa.pl oraz facebook.com/infoulice. Komunikaty dotyczące tras pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego dostępne są na stronie: wtp.waw.pl. Dodatkowo na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa i w aplikacji 19115 można zamówić bezpłatną usługę powiadomienia o planowanych utrudnieniach w ruchu i zmianach w komunikacji.

źródło: UM Warszawa


Przeczytaj też:

Wydarzenia w weekend – klik