„Tkałyśmy w zupełnej ciszy” – wystawa Magdaleny Abakanowicz

„Tkałyśmy w zupełnej ciszy” – wystawa Magdaleny Abakanowicz.

To pierwsza, po dłuższej nieobecności na scenie wystawienniczej (ostatnia monograficzna wystawa w kraju miała miejsce w 1995 roku w CSW Zamek Ujazdowski), ekspozycja sztuki Magdaleny Abakanowicz w Warszawie. Pierwsza, która zakończy się aukcją, a te poświęcone jednemu artyście to na rynku sztuki wyraz najwyższego uznania.

Na wystawie zostanie zaprezentowane całe spektrum twórczości tej wybitnej artystki. Pojawią się tkaniny, tworzone kolejno w latach 60., 70., 80., stanowiące jednocześnie chronologiczne egzempla w rozwoju artystycznych dokonań Polki. Pierwsze realizacje w tkaninie były płaskie, dopiero z czasem artystka rozpoczęła eksperymenty z przestrzennością. Zwieńczeniem ekspozycji będzie rzeźbiarski duet z późnego okresu twórczości, z 2008 roku. Obiekty “Parys” i “Odys” to pokaźnych rozmiarów trójwymiarowe rzeźby stojące, wykonane z tkaniny jutowej, charakterystycznego materiału dla sztuki Abakanowicz. Wśród kilkudziesięciu dzieł artystki znajdą się ikoniczne rzeźby, słynne tkaniny oraz prawdziwe białe kruki – mniej znane prace graficzne oraz obrazy olejne. Całość stanowić będzie przegląd sztuki Abakanowicz od lat 60. po czasy współczesne, prezentując najważniejsze momenty rozwoju twórczości rzeźbiarki.

Tytuł wystawy nawiązuje do wspomnienia Stefanii Zgudki, asystentki Magdaleny Abakanowicz opowiadającej o żmudnym procesie powstawania tkanin w pracowni rzeźbiarki. Cały tekst znajduje się w katalogu aukcyjnym. Do ściągnięcia tutaj:
https://desa.pl/pl/auctions/516/magdalena-abakanowicz-tkanina-rzezba-rysunek-8-listopada-2018-godz-19

Wystawa „Tkałyśmy w zupełnej ciszy” 2 listopada – 8 listopada 2018, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Aukcja Monograficzna Magdalena Abakanowicz: 8 listopada 2018, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

Więcej informacji o aukcji monograficznej Magdalena Abakanowicz oraz katalog aukcyjny w wersji elektronicznej dostępne są na stronie DESA Unicum.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.