The wedding, reż. Piotr Chołodziński

The wedding, reż. Piotr Chołodziński.

Przedstawienie The Wedding to projekt zjednoczonych sił wydziałów aktorskich szkół teatralnych stowarzyszonych w organizacji PLETA. The Wedding to work in progress, podczas którego młodzi aktorzy – pochodzący nie tylko z różnych szkół teatralnych, ale również z różnych krajów Europy – zadają pytanie: co dziś znaczy rytuał? Czym dla współczesnych jest ślub i wesele?

Punktem wyjścia spektaklu jest komedia Antoniego Czechowa, która pokazuje zawsze aktualny problem negocjowania statusu społecznego przez łączące się środowiska młodej pary, konflikty rodzące się wokół kwestii tożsamości klasowej, etnicznej czy narodowej, jak również z powodu różnej interpretacji indywidualnych rytuałów, prezentów, itd. Na ile egalitaryzm wpisany w filozofię postępu rzeczywiście zniósł walkę o status? Twórcy spektaklu The Wedding ponad sto lat od powstania tekstu Czechowa sprawdzają czy dzisiejsza walka o status ma te same wyznaczniki, i o jaki status obecnie odbywa się gra? Kto tworzy współczesną arystokrację? Czy najwyższy status społeczny nadal jest wyznaczany poprzez przynależność do elity finansowej? Na ile elity poszerzyły się realnie o elity intelektualne? Jaki status mają elity artystyczne? Czy różnego rodzaju elity są ze sobą kompatybilne i się wspierają czy raczej się wykluczają i walczą o przewagi?

Ukryte za formą groteski pytanie dotyczy też pozycji samego związku małżeńskiego – czy nadal jest on najsilniejszą więzią jaką stwarza człowiek w dorosłym życiu? Czy może obecnie zastąpił ją silniejszy związek z elektronic device czyli z telefonem, komputerem lub z GPS? Czy partnerów zmieniamy dziś jak telefony, czy może do telefonu przywiązujemy się bardziej i dłużej odczuwamy jego stratę? Czy kupno luksusowego telefonu lub komputera jest skuteczniejsze w umieszczeniu się w uprzywilejowanej grupie społecznej niż tzw. dobry ożenek?

Dzięki zróżnicowaniu narodowościowemu grupy społeczny wymiar komedii Czechowa uzyskuje dodatkowy aspekt związany ze specyfiką miejsc pochodzenia aktorów, bo pozwala zadać kolejne pytanie o różnice – lub ich brak – w dynamice postępu w krajach europejskich.

Kiedy: 24-25 lutego 2018

http://tcn.at.edu.pl/spektakl/the-wedding/

Wstęp wolny potwierdzeniu przybycia:
tel. 22 635 99 39
e-mail: rezerwacja.tcn@at.edu.pl

Reżyseria i opracowanie muzyczne:
Piotr Chołodziński

Asystent Reżysera:
Marta Malinowska ( III rok WR )

Scenografia: 
Brage Jonassen

Czas trwania: 60 minut

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.