Taśmy do ćwiczeń — czy pomagają w treningu?

Czym są taśmy treningowe

Taśmy do ćwiczeń to niewielkie akcesoria, których stosowanie może znacząco poprawić efekty treningu. To właśnie dlatego tak często używa się ich w wielu popularnych ćwiczeniach, takich jak pompki czy przysiady. Urozmaicanie treningów taśmami ma wiele zalet, o których dowiesz się z tego artykułu. Sprawdź, w czym konkretnie pomagają i jakich rezultatów można się spodziewać podczas regularnego ich stosowania. Oto co warto wiedzieć na temat taśm treningowych.

Czym są taśmy treningowe?

Taśmy do ćwiczeń powszechnie używane są w wielu rodzajach aktywności, od rekreacyjnego pilatesu aż po intensywny trening siłowy. Swoją popularność zawdzięczają prostej formie, funkcjonalności i stosunkowo niskiej cenie. Obecnie można je znaleźć zarówno w wyposażeniu profesjonalnych siłowni i klubów fitness, jak i w ekwipunku początkujących trenujących. Taśmami można dowolnie owijać aktualnie trenowane partie ciała, co przekłada się na zwiększenie oporu, a zatem i intensywności ćwiczenia. Większy wysiłek to z kolei lepsze i szybciej widoczne efekty, dlatego akcesoria tego rodzaju polubią szczególnie te osoby, które nie lubią zbyt długo czekać na rezultaty podejmowanych aktywności.

Jak stosowanie taśm do ćwiczeń pomaga w treningu?

Taśmy do ćwiczeń wywierają większy opór na partię aktualnie trenowanych mięśni, który to jest odczuwalny podczas ruchów wykonywanych w danym ćwiczeniu. Poddane jego działaniu mięśnie zostają zmuszone do jeszcze intensywniejszej pracy, a ćwiczenia są bardziej efektywne. Taśmy oporowe są polecane szczególnie osobom trenującym siłowo. Mogą wykorzystywać je także odchudzający się (wyższa intensywność ćwiczeń to więcej spalonych kalorii). Te gadżety przypadną do gustu również osobom chcącym w krótszym czasie wymodelować swoją sylwetkę.

Taśmy treningowe nie zawsze jednak muszą czynić aktualnie wykonywane ćwiczenie większym wyzwaniem. Niekiedy mogą znacząco ułatwić daną czynność, dzięki czemu mogą z nich korzystać także osoby zupełnie początkujące. Odpowiednio zastosowana taśma może pomóc zrozumieć technikę danego ćwiczenia, zanim zacznie się wykonywać je we właściwy sposób. Taki gadżet pozwoli także zwiększyć zakres ruchów i ułatwi skupienie się na aktualne trenowanej partii, dlatego świetnie nadaje się również do stosowania podczas rozgrzewki i aktywności takich jak joga czy pilates.

Jak wybrać taśmy do ćwiczeń?

Rynek jest pełen taśm treningowych, jednak nie wszystkie sprawdzą się w wybranej przez Ciebie aktywności równie dobrze. Podczas poszukiwań odpowiedniego modelu zwróć uwagę na zakres oporu danego gadżetu. Krótsze gumy o wysokim oporze świetnie sprawdzą się w treningu siłowym, a długie modele o mniejszym oporze są odpowiednie do ćwiczeń rozciągających, pilatesu i rozgrzewki górnych partii ciała. Taśmy do ćwiczeń najczęściej wykonuje się z lateksu lub materiału. Zaletą tych pierwszych jest stosunkowo duża wytrzymałość, gumy materiałowe to z kolei większy komfort wykonywania ćwiczeń. Taśmy treningowe cechują się różną długością, od krótkich gum typu hip band aż po długie modele power band.

/artykuł sponsorowany/