Tamara Łempicka w podróży

Tamara Łempicka w podróży

W 42. rocznicę śmierci Tamary Łempickiej (18 marca) Muzeum Narodowe w Lublinie otworzy wystawę poświęconą artystce.

Reklama
Reklama
Ekspozycja pt. „Tamara Łempicka. Kobieta w podróży” będzie pierwszą w Polsce monograficzną prezentacją prac znanej na całym świecie malarki.

Wystawa będzie zaproszeniem do świata lat 20. i 30. XX wieku, czyli do niezwykłej epoki podporządkowanej nowemu stylowi, jakim było art déco. Dzieła artystki nierozerwalnie związane z jej życiem, prezentowane w otoczeniu przedmiotów codziennego użytku – mebli, wyrobów rzemiosła artystycznego, strojów oraz maszyn – przybliżą niezwykłe życie jednej z największych artystek XX wieku.

Zaprezentowane zostaną obrazy pochodzące z polskich publicznych i prywatnych kolekcji oraz muzeów znajdujących się na terenie Francji, m.in. Centre Pompidou, Muzeum MUDO, Muzeum Sztuki Nowoczesnej André Malraux i Muzeum Sztuk Pięknych w Nantes.

Tamara Łempicka (1898–1980) – nazywana baronową z pędzlem – wykreowała wizerunek nowoczesnej i niezależnej kobiety sukcesu, dzięki któremu stała się ikoną swoich czasów, a jej nazwisko stało się rozpoznawalne zarówno na Starym Kontynencie, jak i w krajach obu Ameryk.
Dowiedz się więcej o artystce i poświęconej jej wystawie

Czas trwania wystawy: 18 marca – 14 sierpnia 2022
Miejsce: Zamek Lubelski

Wystawa jest organizowana przez Muzeum Narodowe w Lublinie i Villę la Fleur we współpracy z Tamara de Lempicka Estate. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

[quads id=3]

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.