Tablice pamiątkowe Legii Warszawa

W poniedziałek, 17 grudnia 2018 roku, na elewacji miejskiego stadionu przy ul. Łazienkowskiej uroczyście odsłonięto trzy pamiątkowe tablice Legii Warszawa. Wydarzenie zostało zorganizowane dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Upamiętniono najwybitniejszych sportowców i trenerów Legii Warszawa oraz sam kompleks sportowy przy ul. Łazienkowskiej uruchomiony w 1930 r. W odsłonięciu tablic udział wzięli Renata Kaznowska, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy, Andrzej Kraśnicki prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Dariusz Mioduski, prezes zarządu spółki piłkarskiej Legia S.A. 

Bardzo się cieszę i jestem dumna, że mogę odsłonić jedną z trzech wyjątkowych tablic w tym szczególnym czasie obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Aby uczcić tę rocznicę, świętowaliśmy w zasadzie przez cały rok poprzez wiele różnych projektów – edukacyjnych, kulturalnych czy sportowych. Dzisiejsza uroczystość jest kolejnym, ważnym dla nas wydarzeniem, przypominającym, że nowy stadion swoje początki miał wiele lat temu, kiedy podjęto decyzję o stworzeniu kompleksu sportowego z myślą o Legii Warszawa. Cieszę się, że Legia ma swój dom. Tablicami chcemy przypominać również o tym, jak wiele pokoleń warszawiaków pracowało na to, abyśmy dziś mogli powiedzieć, że jesteśmy dumni z tego rodzaju obiektów sportowych, których w Warszawie nie brakuje i mam nadzieję, że będzie ich coraz więcej – mówiła podczas uroczystości Renata Kaznowska, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.

Głównym inicjatorem upamiętnienia dokonań legionistów w latach 1916-2018 był dawny szef wielosekcyjnego klubu CWKS Legia płk Janusz Żbikowski.

Duma przedwojennej Warszawy, Europejski Kompleks Sportowy z największymi wydarzeniami (fundator Urząd m.st. Warszawy)
Tablica przedstawia historię kompleksu sportowego przy ul. Łazienkowskiej wraz ze wszystkimi zmianami i przekształceniami, który przechodził na przestrzeni wielu lat. Kompleks powstał z inicjatywy Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej profesora Ignacego Mościckiego, Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego oraz Prezesa Rady Ministrów dr. Kazimierza Świtalskiego.

Obiekt przez wiele lat był dumą nie tylko Warszawy, ale całej Polski. Odbywały się tu mecze piłki nożnej, zawody lekkoatletyczne, zawody kolarskie oraz wiele innych, w których m.in. przedstawiciele CWKS Legia Warszawa osiągali największe sukcesy. Wiele zawodów odbywających się na stadionie zapisało się w historii polskiego i światowego sportu i są obecne w pamięci wielu tysięcy warszawiaków, którzy tłumnie przybywali na stadion, aby kibicować swoim sportowym idolom. 

Obecnie w miejscu historycznego stadionu mieści się nowoczesny stadion piłkarski spełanijący najwyższe wymogi Europejskiej Federacji Piłkarskiej UEFA. 

Rzeźba współzałożyciela i pomysłodawcy nazwy „Legia” – Stanisława F. Mielecha oraz sukcesy piłkarskie (fundator Legia S.A.)
Stanisław Feliks Mielech- polski piłkarz, reprezentant kraju. W reprezentacji rozegrał dwa spotkania. Brał udział w historycznym, pierwszym meczu międzypaństwowym polskiej kadry – 18 grudnia 1921 r. kiedy Polska przegrała w Budapeszcie z Węgrami 0:1. Był wówczas graczem Cracovii. Z klubem tym zdobył mistrzostwo Polski w 1921 r. W latach 1916-1917 był zawodnikiem legionowej drużyny sportowej. Od 1923 r. do 1927 r. był związany z Legią Warszawa, której nazwy był pomysłodawcą. Z wykształcenia był doktorem praw – ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Wielka Światowa/Olimpijska Legia Warszawa (fundator Polski Komitet Olimpijski)
W historii polskiego sportu, wojskowo-cywilna Legia, szczególnie w latach 1957-2004, zajmowała wyjątkowe miejsce, ale jej historia rozpoczęła się już sto lat temu. W powojennym trudzie odbudowy, z mądrym, trudnym entuzjazmem ludzie Legii (działacze, trenerzy i zawodnicy) dopięli swego. Klub stopniowo wspinał się na światowe wyżyny sportowego kunsztu. Nieprzemijającym świadectwem są światowe sukcesy zawodników różnych dyscyplin sportu, szkolonych przez cenionych na świecie trenerów. Świadczy o tym lista medalistów olimpijskich i mistrzostw świata, którzy będąc zawodnikami Legii, zdobywali dla Polski te najcenniejsze, najbardziej w sporcie szanowane trofea. To m.in.: 
• Andrzej Wroński, st. chor. szt. WP, dwukrotny złoty medalista Igrzysk Olimpijskich: Seul (1998), Atlanta (1996)
• Kazimierz Deyna 1947-89, porucznik WP, złoty medalista Igrzysk Olimpijskich/król strzelców: Monachium (1972)
• piłkarze Lesław Ćmikiewicz i Robert Gadocha
• bokserzy Jerzy Grudzień (1939-2017) i Jan Szczepański (1939-2017)

Do największych sukcesów sportowych należy dodać: 18 srebrnych i 27 brązowych medali Igrzysk Olimpijskich, 40 tytułów mistrzów świata i 72 tytuły mistrzów Europy. Nie wolno zapomnieć również o wielu srebrnych i brązowych medalach Mistrzostw Świata i Europy, a także, o niezliczonych wręcz tytułach mistrzów Polski.

źródło: UM Warszawa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.