Szukasz nowego laptopa gamingowego? Zwróć uwagę na te podzespoły

Szukasz nowego laptopa gamingowego
Laptop gamingowy jest równie wydajny co komputer stacjonarny dla graczy. Jego podzespoły umożliwiają uruchamianie wymagających gier na pełnych detalach i prowadzenie rozgrywki z dowolnego miejsca. Laptop działa bez potrzeby podłączania do sieci, dlatego świetnie sprawdza się w podróży i podczas wakacji. Jakie modele laptopów gamingowych zasługują na uwagę kupujących?

Laptop gamingowy a przekątna ekranu

Gracze, którzy do tej pory korzystali wyłącznie z komputera stacjonarnego, mogą obawiać się, że ekran laptopa zapewni niższą jakość rozgrywki niż duży monitor. Do gamingu poleca się głównie laptopy o przekątnej 17”, która dobrze sprawdza się nawet w grach wyścigowych i strzelankach. Ekran tej wielkości poprawia szybkość reakcji gracza i sprawia, że jest w stanie błyskawicznie zauważyć przeciwnika wyłaniającego się z dołu ekranu.

Przekątna 17” podnosi komfort rozgrywki, jednak wpływa na wzrost wagi laptopa. Jeśli sprzęt ma być często przenoszony i wykorzystywany w podróży, lepszym wyborem jest nieco mniejszy laptop gamingowy 15”. Rozdzielczość 1080p lub 1440p zapewnia wysoką jakość obrazu i niweluje wrażenie, że ekran jest za mały.

Rodzaj matrycy w laptopie gamingowym

Do laptopów gamingowych montuje się różne rodzaje matryc. Najlepszym wyborem są matryce, które wiernie odwzorowują kolory i zapewniają szerokie kąty widzenia. Dzięki nim gracz czerpie więcej przyjemności z podziwiania perfekcyjnej grafiki w grze i może przyjąć wygodną pozycję przez całą rozgrywkę. Kontrolowanie bohatera w grze jest proste, nawet gdy gracz patrzy na ekran pod kątem. Dodatkowo powinno się sprawdzić, czy matryca jest matowa. Matowa powłoka ogranicza problem odbijania promieni słonecznych przez wyświetlacz w ciągu dnia. Gracz nie musi dzięki temu zasłaniać okien, by zobaczyć, co dzieje się na ekranie laptopa.

O matrycach w laptopach gamingowych i innych technologiach dla graczy przeczytasz w serwisie https://gaming.komputronik.pl

Wybierając matrycę, warto sprawdzić, czy zastosowano w niej technologię ograniczającą emisję światła niebieskiego. Technologia ogranicza negatywny wpływ korzystania z urządzeń elektronicznych na układ nerwowy. Mniejsza emisja światła niebieskiego niweluje problem rozdrażnienia i ułatwia zasypianie, gdy prowadzi się rozgrywkę do późnych godzin nocnych.

Procesor i karta graficzna w laptopie do gier

Procesor i karta graficzna to najważniejsze podzespoły w laptopie dla graczy. Wydajny procesor odpowiada za szybkość ładowania się gier i umożliwia uruchomienie wymagających tytułów. Wśród polecanych modeli laptopów dominują sprzęty wyposażone w procesor Intel Core i7. Jest to jeden z najmocniejszych układów na rynku. Wystarcza, by prowadzić rozgrywkę w popularne, nowe tytuły takie jak Wiedźmin, Cyberpunk 2077 lub Fifa 22. Każda z tych gier działa na procesorze Intel Core i5, jednak wydajniejszy układ pozwoli dłużej korzystać z tego samego laptopa bez jego modernizacji. Kolejne gry wychodzące na rynek z pewnością będą mieć coraz większe wymagania sprzętowe.

Przeczytaj więcej o wyborze laptopa gamingowego: https://gaming.komputronik.pl/g/jak-wybrac-laptop-do-gier-jaki-laptop-gamingowy/

Karta graficzna jest zwykle najdroższą częścią w laptopie gamingowym. Wydajne modele kosztują nawet kilka tysięcy złotych. Na jaką kartę graficzną postawić w laptopie do gier? Dobrym wyborem są układy NVIDIA GeForce RTX i Radeon RX dedykowane dla branży gamingowej. Ich wydajność jest wyższa niż w przypadku kart graficznych z pozostałych linii, dedykowanych do użytku uniwersalnego. Najbardziej wymagający gracze powinni zdecydować się na karty wyposażone w technologię ray tracingu, która poprawia realizm grafiki i animacji w grze.

Co jeszcze jest ważne w laptopie gamingowym?

Laptop gamingowy powinien długo pracować na baterii. Jej pojemność powinna być jak najwyższa, by zapewnić możliwość prowadzenia rozgrywki w czasie podróży pociągiem, w samolocie lub w innym miejscu bez konieczności ładowania sprzętu. Równie istotne jest sprawdzenie, jakie złącza są dostępne w laptopie. USB typu C, port HDMI i czytnik kart pamięci to absolutne minimum, by komfortowo korzystać z laptopa. Ponadto ważny jest rodzaj łączności zastosowany w notebooku. Laptop powinien łączyć się z szybkim Internetem przewodowo i bezprzewodowo, by gracz zawsze mógł skorzystać ze stabilnego łącza.

Sprawdź, jakie laptopy do gier kupisz za kwotę do 5000 zł: https://gaming.komputronik.pl/g/laptop-gamingowy-do-5000-zl/

W laptopie gamingowym powinno się zwrócić uwagę na rodzaj dysku twardego. Dyski HDD są tańsze, lecz ich praca jest głośna i dość wolna. Dysk SSD kosztuje więcej, jednak zapewnia wysoką szybkość odczytu i zapisu danych. Dzięki temu gry ładują się szybciej. Dysk SSD dodatkowo pracuje cicho i mniej się nagrzewa. Laptop emituje mniej hałasu, co ogranicza zmęczenie i rozdrażnienie gracza.

/artykuł sponosorowany/

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.