Szopki Bożonarodzeniowe w Warszawie 2023

Szopka w Bazylice archikatedralnej św. Jana
Szopka w Bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela

Szopki Bożonarodzeniowe w Warszawie.

Jak co roku najciekawsza szopka bożonarodzeniowa znajduje się w Bazylice archikatedralnej św. Jana. Zapraszamy do „wirtualnego spaceru” po szopkach bożonarodzeniowych zlokalizowanych na Trakcie Królewskim w Warszawie.

Szopka w Bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela

„On jest naszym pokojem”, EF 2,14

Tegoroczna dekoracja żłobka w naszej archikatedrze nawiązuje do bieżącej sytuacji na świecie.

„Różne są mury w nas i wokół nas. Jedno przęsło muru jest zburzone – to na nim, na sianku, leży maleńki Jezus.” – przeczytać można na FB Archikatedry

Szopki Bożonarodzeniowe w Warszawie 2023

Szopka przedstawia zburzony mur bezpieczeństwa w Zachodnim Brzegu. Na wzór graffiti powstających na murze w Palestynie, widzimy tekst „On jest naszym pokojem”, który pochodzi z Listu do Efezjan. Na prześle muru leży mały Jezus.

Adres: Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela ul. Kanonia 6

Szopka w Kościele św. Anny w Warszawie

Szopka w Kościele św. Anny w Warszawie

„Bóg się rodzi … „

Tło kompozycji w kolorze głębokiej czerni ukazuje ciemność bożonarodzeniowej nocy. W tradycji wschodniej ikona Bożego Narodzenia w barwie tej widziała metaforę otchłani – symbol tego, co groźne, złe i związane ze śmiercią. Ciemność betlejemskiej groty zostaje rozświetlona jasnością przychodzącego Chrystusa – „Światłości prawdziwej, która oświeca każdego człowieka”(J1,9).

Betlejemska gwiazda – według Ewangelii św. Mateusza – prowadząca mędrców ze Wschodu, zatrzymuje się dokładnie nad miejscem narodzin.

Jest znakiem objawienia Bożego oraz celem i kresem wszelkich poszukiwań i dróg: pasterzy, królów i wszystkich nas. Oczekiwany Mesjasz jest centralną postacią kompozycji. Figura Nowonarodzonego leży nie na sianie, ale na kłosach dojrzałych zbóż. Betlejemski żłób staje się alegorią ofiary eucharystycznej – miejscem, w którym chleb staje się Pańskim Ciałem.

W języku hebrajskim nazwa miasta narodzin Jezusa – Betlehem oznacza tyle, co Dom chleba, Dom ciała. Figura Jezusa położona jest na złotym pektorale. W tradycji wschodniej kolor ten przypisuje się temu, co niebiańskie, co boskie.
szopka bozonarodzeniowa
Na skrzydłach bramy Kaplicy Loretańskiej widnieją współczesne fotografie – portrety dzieci, których zdjęcia dobrane są na zasadzie przeciwieństw. W spojrzeniach i mimice twarzy, możemy dostrzec ich uczucia oraz ich wewnętrzny stan. Fotografie przedstawiają dzieci: chore i zdrowe, w doświadczeniu wojny i czasu pokoju, dotknięte przemocą i noszone z miłością na rękach, głodne i biedne oraz syte i bogate.
Złote ramy zdjęć sugerują, że dzieci te i my wszyscy – dzieci Boga, zostaliśmy zrodzeni na obraz i podobieństwo Tego, który leży pośród nich i pośród nas – naszego Pana, Emmanuela, to znaczy, Boga z nami.
„Słowo [bowiem] stało się ciałem i zamieszkało wśród nas”.
źródło: https://www.facebook.com/da.swanna

Adres: Krakowskie Przedmieście 68

Szopka u Dominikanów

Szopka w Kościele Garnizonowym

Adres: ul. Freta 10

Szopka w Kościele Garnizonowym

szkopa kosciol garnizonowy

Adres: ul. Długa 13/15


Przeczytaj też:

Lodowiska w Warszawie – klik
Muzea za darmo Warszawa – klik
Filmy VR – Wirtualny Teatr Historii – klik
Wydarzenia w Warszawie weekend – klik
Wydarzenia w Warszawie w tym miesiącu – klik
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego – klik