Świętujmy razem 30-lecie polskich samorządów

Świętujmy razem 30-lecie polskich samorządów

27 maja, w rocznicę wyborów roku 1990, które symbolicznie rozpoczęły najnowszą historię polskiej samorządności, obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. Ze względu na epidemię koronawirusa nie możemy się spotkać na ogólnopolskich obchodach, ale możemy wspólnie świętować.

W tym roku przypada 30. rocznica tego ważnego wydarzenia. Chcieliśmy uczcić ją w sposób szczególny. Ale nie zakładaliśmy, że będzie to oznaczało obchody w czasach pandemii! – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – Mimo ograniczeń, uczcijmy w naszych miastach, miejscowościach i wsiach pierwsze w pełni wolne wybory samorządowe z 1990 r. Uczcimy tę rocznicę głównie zdalnie, ale jednak wspólnie. Ta wspólnota i solidarność to nasz największy kapitał. Na tym fundamencie zbudowaliśmy 30 lat naszych wspólnych sukcesów, na nim budujmy naszą przyszłość. 

Mimo ograniczeń, uczcijmy pierwsze, w pełni wolne wybory

Epidemia sprawiła, że z wielu planowanych aktywności samorządy musiały zrezygnować, wiele przenieść do sieci, a jeszcze kolejne przeprowadzać w warunkach nadzwyczajnych – w maseczkach, rękawiczkach, zachowując dwumetrowe odstępy.

Wybory 27 maja 1990 były pierwszymi w pełni wolnymi wyborami w powojennej historii Polski – nie ograniczały ich żadne dodatkowe warunki, jak w przypadku kluczowych wyborów 4 czerwca 1989 roku. Miały też miejsce jeszcze przed pierwszymi powszechnymi wyborami prezydenckimi. Były więc nie tylko ważnym wydarzeniem w historii polskich samorządów, ale też kluczowym z perspektywy demokratycznej transformacji po roku 1989 i upadku komunizmu.

30 lat samorządności to trzy dekady ogromnej pracy mieszkańców i samorządowców, to wielka lekcja samodzielnego decydowania o naszym najbliższym otoczeniu. 27 maja 1990 r. odbyły się wybory, które zmieniły Polskę. Od tego czasu, wspólnie z mieszkańcami naszych małych ojczyzn, budujemy miasta i miejscowości. Tworzymy społeczeństwo obywatelskie, na co dzień pracujemy z organizacjami pozarządowymi, razem z obywatelami rozwijamy systemy współpracy i współzarządzania.  

30-lecie polskiej samorządności to zatem okazja, aby podsumować co się przez ten czas udało.

Wspólne, choć lokalne obchody

Z okazji 30-lecia odrodzenia polskiej samorządności zaplanowane były wystawy, eksperckie debaty, warsztaty i wycieczki edukacyjne. Jednak w czasie stanu epidemicznego miasta i wsie organizują obchody w nowej formule.

Sad samorządności na 30-lecie wyborów

Z okazji ogólnopolskich obchodów 30-lecia wyborów samorządowych przedstawiciele władz Warszawy oraz gmin ościennych 21 maja br. posadzili symboliczne jabłonie w parku Pole Mokotowskie. Sad będzie przypominał o pierwszych, w pełni wolnych wyborach majowych z 1990 r.

Posadzenie 50 jabłoni u zbiegu ul. Wawelskiej i al. Niepodległości to część świętowania 30. rocznicy pierwszych wyborów do rad gmin i ustawy o samorządzie terytorialnym. Ustawa została uchwalona 8 marca 1990 r., a weszła w życie 26 maja tego samego roku. W najbliższą środę, 27 maja, będziemy obchodzić Dzień Samorządu Terytorialnego.

Debata samorządowa online  

W środę, 27 maja, o godz. 12.00 zapraszamy na debatę pod tytułem „Jak samorządy wyjdą z kryzysu  koronawirusa? Czy ten  kryzys wywoła jakieś trwałe zmiany?” Debatę będzie można śledzić m.in. na profilu prezydenta Rafała Trzaskowskiego na Facebooku.

W spotkaniu udział wezmą przedstawiciele samorządów różnego szczebla. Jej uczestnikami będą:

  • Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy
  • Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska
  • Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku, prezes zarządu Unii Metropolii Polskich
  • Dorota Zmarzlak, wójt Izabelina
  • Piotr Kuczera, prezydent Rybnika
  • Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego

Dyskusję poprowadzi redaktor Mikołaj Chrzan z Gazety Wyborczej.

Debatę będzie można śledzić również na facebookowych profilach pozostałych uczestników.

Mural na patelni

Kilka dni temu na murze przy metrze Centrum, na tzw. patelni, powstał wyjątkowy mural, upamiętniający 30. rocznicę odrodzenia polskiej samorządności. Mieszkańcy mogą go podziwiać do 7 czerwca.

Mural skupia w sobie kilka opowieści. Z jednej strony odwołujemy się do celebracji dwóch wydarzeń: wypadającej 27 maja br. rocznicy 30-lecia wyborów samorządowych i przypadającego na 4 czerwca Święta Warszawy, z drugiej natomiast prezentuje ciągle aktualne nastroje. Ilustracja powstała na początku izolacji, kiedy większość z nas oglądała miasto z perspektywy własnego mieszkania albo podczas wyjść pierwszej potrzeby.

Święto Warszawy przypada na początek czerwca i początek lata. I chociaż świętowanie z założenia powinno się kojarzyć ze wspólnym przeżywaniem radości, a my jesteśmy teraz osobno, to połączyliśmy te dwa tematy – wspólnoty i izolacji, tworząc ilustrację „Do zobaczenia!” – pocztówkę z nadzieją na spotkanie i ponowne odkrywanie miasta.

PKiN podświetlony, pojazdy komunikacji miejsce z flagami

W środę, 27 maja, z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego Pałac Kultury i Nauki oświetlony zostanie barwami narodowymi. Pojazdy komunikacji miejskiej zostaną przyozdobione flagami – Polski po prawej a Warszawy po lewej stronie.

źródło: UM Warszawa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.