Święto Starego Miasta w Muzeum Warszawy 2022

Święto Starego Miasta w Muzeum Warszawy 2022

22 lipca to Święto Starego Miasta. Z tej okazji przez cały weekend można bezpłatnie odwiedzać Muzeum Warszawy, Muzeum Farmacji i Centrum Interpretacji Zabytku.

Warszawskie Stare Miasto zostało niemal w całości zniszczone w czasie II wojny światowej (zniszczeniu uległo około 90 proc. zabudowań). Pierwszy etap powojennej odbudowy zakończył się właśnie 22 lipca 1953 r. Do użytku oddano wówczas Rynek oraz część budynków przy ulicach Piwnej i Zapiecek. Rekonstrukcja Starego Miasta w Warszawie, która była światowym precedensem, została doceniona we wrześniu 1980 r., kiedy historyczne centrum stolicy zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Świętujemy z Muzeum Warszawy

Taka okazja nie zdarza się często – Muzeum Warszawy otwiera swoje podwoje i zaprasza do bezpłatnego zwiedzania aż przez cztery dni! W dniach 22-24 lipca wstęp na wszystkie wystawy – stałe i czasowe – jest wolny.

Muzeum Warszawy zajmuje jedenaście kamienic przy północnej stronie Rynku Starego Miasta. Ich historię można poznać na wystawie głównej przygotowanej przez placówkę. Dwa kroki dalej znajdują się mury obronne Starego Miasta i kameralne wnętrze dawnej apteki, gdzie mieści się Muzeum Farmacji (ul. Piwna 31/33). Warto też odwiedzić Barbakan, który kryje w swym wnętrzu wystawę poświęconą murom obronnym.

W oddziałach Muzeum Warszawy obecnie można zobaczyć wystawę czasową “Celina Osiecka. Usługi fotograficzne”(otwiera się w nowej karcie) (Muzeum Warszawskiej Pragi), na Woli wystawę „Białoszewski nieosobny”,(otwiera się w nowej karcie) w Muzeum Drukarstwa zabytkową oficynę drukarską, a w Centrum Interpretacji Zabytków (ul. Brzozowa 11/13) prezentowane są m.in. fragmenty odkrytego przez archeologów staromiejskiego muru i kolorowe zdjęcia z Powstania Warszawskiego. 

Piękno Starego Miasta – gra miejska

Odbudowana Starówka, ostatnie renowacje kamienic, niezwykłe obiekty mijane po drodze – w tym wszystkim tkwi uroda i oryginalne historie z nimi związane. Specjalną grę miejską dla dzieci, młodzieży i dorosłych przygotowali pracownicy Muzeum Warszawy i przewodnicy Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. Można wziąć w niej udział w sobotę 23 lipca, o godz. 11:00. Więcej informacji na stronie Muzeum Warszawy.

Spacery warszawskie

Trasy spacerów z opisami miejsc, pomników i zabytków, fotografiami, a także nagraniami do wysłuchania – to wszystko można znaleźć na stronie Muzeum Warszawy(otwiera się w nowej karcie). Proponowane tematy spacerów to m.in.: śladami Starówki sprzed stu lat, śladem staromiejskich zwierząt, tajemnice Barbakanu. 

źródło: UM Warszawa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.