Światowy teatr na Placu: „Opętanie”, „La Traviata”, „Jezioro Łabędzie”

Światowy teatr na Placu.

Podczas trzech sierpniowych wieczorów na Placu Defilad zobaczcie retransmisje wybitnych dzieł specjalnie wybranych z repertuaru teatru, opery i baletu. 

12 sierpnia 2017 – „Opętanie” w reżyserii­ Ivo van Hove z National Theatre
Film fabularny Viscontiego powstał na motywach powieści Jamesa M. Caina „Listonosz zawsze dzwoni dwa razy” i był wstępem do rozwoju w kinie kierunku neorealizmu włoskiego. Opowieść o tragicznym romansie mężatki Giovanny i podróżującego w poszukiwaniu pracy przystojnego Gina do tego stopnia oburzyła widownię, że film został zakazany przez cenzurę państwową. Ta sama historia wraca w inscenizacji van Hove’a w wykonaniu czołowych aktorów swojego pokolenia. Niezwykle pociągającego i atrakcyjnego kierowcę Gina gra Jude Law. W przydrożnej restauracji spotyka męża i żonę, Giuseppe i Giovannę. Gino i Giovanna rozpoczynają ognisty romans, który doprowadzi do zamordowania męża kobiety. To jednak dopiero wstęp do dalszych wypadków…

Obsada: Jude Law, Robert de Hoog, Chukwudi Iwuji, Aysha Kala, Halina Reijn, Gijs Scholten van Aschat


13 sierpnia 2017 – spektakl „La Traviata” ­w reżyserii Willy’ego Deckera z The Metropolitan Opera

Słynne arcydzieło Verdiego w niemniej słynnej inscenizacji Willy’ego Deckera to produkcja, które obiegła niemal cały świat operowy. Była prezentowana na prestiżowych festiwalach, a także podczas cyklu transmisji „The Met: Live in HD”. Dziś „Traviata” należy do najbardziej popularnych oper, jednak jej premiera w Wenecji w 1853 stała się jedną z bardziej spektakularnych klap i skandali w historii opery. Choć Verdi starał się złagodzić w swym dziele wydźwięk oryginału (powieści „Dama kameliowa” Aleksandra Dumasa syna), to publiczność nie była w stanie znieść na scenie operowej kurtyzany jako postaci pozytywnej, i tego, że akcja rozgrywa się współcześnie. Mimo to rola Violetty Valery (tytułowej „traviaty”, czyli z jęz. włoskiego „zbłąkanej”) stała się koronną partią największych sopranów, a melodyjne i poruszające dzieło – przebojem repertuaru operowego.

Przedstawienie trwa około 2 godzin i 30 minut (w tym 1 przerwa).

Obsada: Sonya Yoncheva jako Violetta, Michael Fabiano jako Alfred, Thomas Hampson jako Germont, Nicola Luisotti dyrygent


14 sierpnia 2017 – „Jezioro Łabędzie” Teatru Bolszoj.

Trudno uwierzyć, że moskiewska premiera tego baletowego przeboju okazała się całkowitą klapą (1877). Nie było to jednak to „Jezioro łabędzie”, które miłośnicy baletu uważają za arcydzieło arcydzieł. Dopiero wersja choreograficzna Mariusa Petipy z 1895 roku, zaprezentowana w Petersburgu, zdobyła poklask i do dziś istnieje na wszystkich liczących się scenach baletowych w licznych wersjach i przeróbkach. Niemal zawsze niezmienną częścią „Jeziora łabędziego” pozostają słynne „białe” akty, czyli akt II i IV, w których tancerki odgrywające role łabędzi występują w białych tiulowych spódniczkach – paczkach. Na moskiewskiej scenie „Jezioro łabędzie” pozostaje stale w repertuarze, a podwójną, arcytrudną główną rolę dobrej, zaklętej w łabędzia księżniczki Odetty i złej Odylii, córki Czarownika, wykonują kolejne pokolenia najwybitniejszych balerin: od Galiny Ułanowej, przez Maję Plisiecką, po Swietłanę Zacharową.

Przedstawienie trwa około 2 godzin 45 minut (w tym 1 przerwa).

Obsada: Swietłana Zacharowa jako Odetta / Odylia, Jekatierina Barykina jako Księżna panująca, Denis Rodkin jako książę Zygfryd, Artemij Biełakow jako Geniusz zła (Rotbart), Aleksiej Łoparewicz jako Wychowawca księcia, Igor Cwirko jako Błazen, Nina Kapcowa, Kristina Kretowa jako Przyjaciółki księcia, Aleksandr Fadejeczew jako Mistrz ceremonii, Angelina Karpowa jako Węgierska księżniczka, Maria Winogradowa jako Rosyjska księżniczka, Anna Tichomirowa jako Hiszpańska księżniczka, Ksenia Żiganszczina jako Neapolitańska księżniczka, Maria Semenjaczenko jako Polska księżniczka, Angelina Karpowa, Olga Marczenkowa, Ana Turazaszwili jako Trzy Łabędzie, Anna Woronkowa, Julia Łunkina, Swietłana Pawłowa, Margarita Szrajner jako Cztery Łabędzie Pierwsi tancerze, soliści, koryfeje i zespół baletowy Teatru Bolszoj, orkiestra Teatru Bolszoj.


12, 13 i 14 sierpnia 2017, godz: 20:00
Plac Defilad

Przyjdź, usiądź wygodnie na leżaku i rozkoszuj się spektaklami z pierwszej światowej ligi.

Wstęp wolny

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.