Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych w Muzeum Narodowym

Dzień otwarty w muzeach i instytucjach kultury dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów

Muzeum Narodowe w Warszawie jest gospodarzem tegorocznej edycji Dnia Otwartego w Muzeach Dla Osób Niepełnosprawnych i Ich Opiekunów w ramach obchodów Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.

Uroczysta inauguracja wydarzenia odbędzie się w piątek 2 grudnia 2016 roku w MNW. Pomysłodawcą inicjatywy jest Stowarzyszenie „Razem dla Niepełnosprawnych”.

W obchodach biorą udział również:

  • Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie,
  • Muzeum Fryderyka Chopina,
  • Muzeum Niepodległości,
  • Stacja: Muzeum,
  • Muzeum Sportu i Turystyki,
  • Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, 
  • Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

ulotka_z_programem


W ramach Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych Muzeum Narodowe w Warszawie (MNW) zaprasza zorganizowane grupy na bezpłatne zajęcia.

W programie przygotowanym przez MNW znajdą się warsztaty, które odbędą się tak w galeriach stałych, jak i na wystawie czasowej „Życie wśród piękna. Świat chińskiego uczonego. Sztuka z Chińskiego Muzeum Narodowego”.

Zajęcia będą nawiązywać tematyką do wybranych dzieł, między innymi do Bitwy pod Grunwaldem oraz do motywu smoka w kulturze chińskiej.

Dodatkowo, grupy planujące wizytę w Muzeum w czasie Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych mogą skorzystać z wybranej lekcji muzealnej znajdującej się w stałej ofercie edukacyjnej MNW. Istnieje również możliwość umówienia zajęć z tłumaczem na Polski Język Migowy.

Muzeum Narodowe w Warszawie już po raz dziewiąty angażuje się w obchody Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych i Ich Opiekunów, organizowane przez Stowarzyszenie „Razem dla Niepełnosprawnych”. Dzięki tej inicjatywie MNW odwiedza coraz więcej osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Przekraczając tego dnia próg Muzeum, często po raz pierwszy, przekonują się, że jest to miejsce im przyjazne. Dzięki takim spotkaniom możemy dokładnie poznać potrzeby i oczekiwania gości niepełnosprawnych. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w ciągłym polepszaniu infrastruktury Muzeum (wymiana wind, podjazdów) oraz rozbudowywaniu i doskonaleniu oferty edukacyjnej.

Przykładem są regularnie odbywające się w Muzeum spotkania tłumaczone na Polski Język Migowy czy warsztaty dla osób niewidomych. – mówi Anna Knapek z Działu Edukacji MNW.

Na wszystkie wydarzenia obowiązują zapisy w Dziale Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie pod numerem telefonu 22 621 10 31 wew. 246 lub 22 629 50 60 (poniedziałek–piątek, w godzinach 8.30–15.00).


Program obchodów ŚWIATOWEGO DNIA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH I ICH OPIEKUNÓW w Muzeum Narodowym w Warszawie

2 GRUDNIA 2016

9.30 Uroczyste otwarcie z udziałem przedstawicieli MNW oraz zaproszonych gości.

10.15–15.00 WARSZTATY

Warsztaty będą składały się z dwóch części. Uczestnicy zostaną wprowadzeni w temat spotkania przy dziełach sztuki eksponowanych w galeriach stałych Muzeum Narodowego w Warszawie. Następnie w części warsztatowej spotkania zostaną wykonane prace inspirowane omawianym tematem.

Ożywione obrazy

Dzięki sile naszej wyobraźni obrazy w galeriach ożyją, a uczestnicy przeżyją wspaniałą przygodę – wypłyniemy na morze, wybierzemy się do teatru, a nawet usłyszymy burzę.

ZAJĘCIA POLECANE OSOBOM: Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ RUCHOWĄ, INTELEKTUALNĄ, Z DYSFUNKCJĄ SŁUCHU LUB WZROKU

Jan Matejko i jego Bitwa

Bitwa pod Grunwaldem to jedno z najsłynniejszych polskich dzieł sztuki. Ukończony przez Jana Matejkę w 1878 roku obraz pokazywany był w wielu miastach europejskich. Budził zarówno zachwyt, jak i kontrowersje. Sam autor przyznał, że obraz jest ze wścieklizną malowany. Przygotowane ćwiczenia i materiały pozwolą poznać nie tylko ciekawe dzieje Bitwy lecz także jej autora – Jana Matejkę.

ZAJĘCIA POLECANE OSOBOM Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ RUCHOWĄ, INTELEKTUALNĄ, Z DYSFUNKCJĄ SŁUCHU LUB WZROKU

Tajemnice niebiańskiego smoka

Smok to jedno z najważniejszych zwierząt w chińskiej kulturze. Tropiąc ukryte na wystawie smoki, dowiemy się, co mają wspólnego z rybą i dlaczego tańczą z perłą. A może w ich skórze ukrywa się ktoś inny? Poznamy również wiele innych tajemnic zza Wielkiego Muru.

ZAJĘCIA POLECANE OSOBOM Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ RUCHOWĄ, INTELEKTUALNĄ, Z DYSFUNKCJĄ SŁUCHU

Lekcje Muzealne

Grupy planujące wizytę w Muzeum w czasie Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych mogą skorzystać z wybranej lekcji muzealnej znajdującej się w stałej ofercie edukacyjnej MNW. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej Muzeum – klik 

Koordynatorką programu ze strony MNW jest Anna Knapek, Dział Edukacji, mail: aknapek@mnw.art.pl

ulotka_z_programem

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.