Światowy dzień burgera już niebawem!

Światowy dzień burgera pasibus

Amerykańska kuchnia już wiele lat temu podbiła serca Polaków i Polek. 28 maja przypada światowy dzień burgera, co będzie doskonałą okazją, aby go skosztować bez żadnych wyrzeczeń. Na przestrzeni wielu lat, danie to mocno ewoluowało i praktycznie niczym nie przypomina bułki z mięsem, którą zaserwował Lousi Lassen klientowi, który poprosił o coś do jedzenia, co można szybko przyrządzić i dodatkowo wziąć na wynos. Dzisiaj można zjeść burgera wege, rybnego, czy też z mięsem drobiowym, a nawet owocami. Za co uwielbiane są burgery? Ile mają kalorii?

Burger – co jest uwielbiany?

Burgery są często mylnie uznawane za danie typu fast food. Dlaczego? Otóż dobre przyrządzenie mięsa wymaga czasu, natomiast fast foody to posiłki, które są komponowane w zaledwie kilka minut. Niemniej takie danie mocno zakorzeniło się w polskiej kulturze, a to dzięki kuchni amerykańskiej. Porcja mięsa mielonego uformowana jest tu w płaski, okrągły placek, następnie usmażona lub upieczona bez panierki na ruszcie. Gotowy kotlet mielony znajduje się pomiędzy dwoma częściami bułki, a dodatkowo znajdują się w takiej kanapce jeszcze warzywa, ser i sos. W języku polskim słowo „hamburger” oznaczać może także sam, niepanierowany kotlet z mięsa mielonego. Burgery serwowane są w wielu polskich miastach w dobrych burgerowniach, jak np. Pasibus w Katowicach.

Hamburgery bez mięsa zaczynają być coraz popularniejsze

Burgery najczęściej serwowane są w restauracjach, ale można je coraz częściej znaleźć w sieciówkach z szybkimi posiłkami. Hamburgery przez wiele lat mocno ewoluowały, co sprawiło, że teraz można skosztować kanapek między innymi z samymi warzywami, rybą, kurczakiem, czy nawet owocami. Taka różnorodność wariantów dostępna jest między innymi w https://pasibus.pl/pl/lokalizacje/katowice.

Ile kalorii ma burger?

Kalorie w burgerach pochodzą z tłuszczu, który jest przekształcany przez organizm w tkankę tłuszczową i z węglowodanów. Klasyczna kanapka ma około 655 kcal, natomiast w wariantach z boczkiem i serem jest w sumie około 850 kcal. Bułka pszenna, która najczęściej jest wykorzystywana do przyrządzania burgera ma 160 kcal l, 2 plasterki żółtego sera to ok. 160 kcal, w hamburgerze wołowym jest ok. 390 kcal. Do tego chrupiący bekon to kolejne 100 kcal, a dwie łyżeczki sosu to 40 kcal.

Zdaniem dietetyków powinno się unikać dan, które są wysoko przetworzone i typu fast food. Zbyt częste spożywanie hamburgerów może być przyczyną otłuszczenia narządów i zaburzeń gospodarki lipidowej. Warto jednak zaznaczyć, że burgery w wersji wegetariańskiej nie będą miały tylu kalorii. Ponadto wysokiej jakości mięso wołowe dostarcza wielu cennych składników do organizmu, co sprawia, że warto je od czasu do czasu spożyć. W skrócie, burgery mogą stanowić urozmaicenie diety, ale nie powinno się ich jeść zbyt często.

/artykuł sponsorowany/

Reklama