Świąteczna Iluminacja Warszawy 2022/23

W sobotni wieczór, 3 grudnia 2022 roku świąteczna iluminacja rozbłyśnie na Starym Mieście i Trakcie Królewskim. Spacerowicze wsiądą do „tramwaju konnego” przy pomniku Mikołaja Kopernika, zobaczą „figury szachowe” na skwerze ks. Twardowskiego i wejdą do „altany dla zakochanych” na skwerze Hoovera. Na placu Zamkowym rozbłyśnie choinka, a świąteczne lampki ozdobią 123 latarnie i 63 drzewa.

Początek wydarzenia 3 grudnia 2022 r., godz. 19.00.

Zakończenie wydarzenia 5 lutego 2023 r.

We wszystkie grudniowe weekendy oraz od 24 grudnia do 1 stycznia i od 6 do 8 stycznia, Trakt Królewski – pomiędzy „palmą” na rondzie de Gaulle’a a placem Zamkowym, stanie się deptakiem. Autobusy Warszawskiego Transportu Publicznego będą zmieniały swoje trasy.

Magiczny Botaniczny już otwarty – klik


Lista miejsc:

  • Nowy Świat – iluminacja całej ulicy przygotowana przez Ferrero Rocher

  • Tramwaj konny przy pomniku Kopernika

  • Labirynt przy hotelu Bristol

  • Karuzela – plac Hoovera

  • Kataryniarz i baloniarz – plac Zamkowy

  • Choinka na placu Zamkowym

  • Lodowisko na Rynku Starego Miasta

  • Karuzela na Rynku Nowego Miasta

  • Altana „Zakochaj się na święta” – Multimedialny Park Fontann

Świąteczna Iluminacja Warszawy 2021/22

Świąteczna Iluminacja Warszawy 2021

Stroiki, świetlne girlandy i lśniące dekoracje to tradycyjna atrakcja Warszawy w okresie świąt. Mimo trwającego kryzysu energetycznego i ekonomicznego stolica z niej nie rezygnuje, ale w tym roku lampki będą świecić krócej. Zgodnie z decyzją prezydenta Rafała Trzaskowskiego iluminacja będzie gasnąć przed północą – wyjątkiem będą noce z 24 na 25 grudnia oraz z 31 grudnia na 1 stycznia. Ma to przede wszystkim wymiar symboliczny, bo iluminacja od wielu lat opiera się o energooszczędne diody eko-LED. Dodatkowo świąteczne światełka rozjaśniają ulice, co przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa i komfortu spacerowiczów. To kolejny z powodów, dla których Warszawa nie zdecydowała się całkowicie zrezygnować z ozdób. Rozmiar iluminacji jest jednak ograniczony. Decyzję tę podjęto już w 2020 r., a obecny sezon jest ostatnim, gdy obowiązuje trzyletnia umowa z dotychczasowym wykonawcą.

MAPA ŚWIĄTECZNEJ ILUMINACJI:

ilumincja Świąteczna Warszawy 2021
fot. UM Warszawa

Zakończenie iluminacji nastąpi 5 lutego 2023 roku. 

źródło: UM Warszawa


Przeczytaj też:

Magiczny Botaniczny 2022

Magiczny Botaniczny już otwarty – klik
Wydarzenia w Warszawie weekend – klik
Reklama