Świat czyta Kochanowskiego! – międzynarodowe czytanie „Odprawy posłów greckich”

Świat czyta Kochanowskiego! – międzynarodowe czytanie „Odprawy posłów greckich”.

30 czerwca 2019 roku w 6 miejscach na świecie – w Warszawie, Londynie, Nowym Jorku, Los Angeles, Madrycie i w Atenach – międzynarodowi aktorzy wykonają własne interpretacje „Odprawy posłów greckich” J. Kochanowskiego, pierwszego utworu dramatycznego napisanego w języku polskim. Polscy widzowie będą mieli możliwość bezpośredniego uczestniczenia w spektaklu, zarówno na żywo, na terenie Jazdowa, jak i w sieci, dzięki streamingowi. Inicjatorem i współorganizatorem wydarzenia jest Instytut Adama Mickiewicza, we współpracy z Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie oraz Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego.

Światowe czytanie „Odprawy posłów greckich” to bezprecedensowe wydarzenie. Z jednej strony ukazuje ponadczasową uniwersalność tekstu, z drugiej strony odsłania, bogactwo jego interpretacyjnych możliwości, odmiennych i zawsze interesujących w różnych kontekstach kulturowych.

„Odprawa posłów greckich” otworzyła dzieje polskiego dramatu politycznego i określiła styl polskiego debatowania i obradowania. Kochanowski położył w niej podwaliny pod język, w którym po dziś dzień swobodnie porozumiewamy się i spieramy. Czytanie sceniczne, akcentujące piękno i oryginalność zastosowanych przez renesansowego poetę rozwiązań teatralnych, wybrzmi tego dnia w pięciu wersjach językowych – polskiej, greckiej, hiszpańskiej i, co ciekawe, w dwóch wersjach w języku angielskim – brytyjskiej wiernej epoce poety i uwspółcześnionej amerykańskiej.
Warszawska odsłona wydarzenia odbędzie się w historycznej lokalizacji – na terenie Jazdowa, gdzie utwór został wystawiony po raz pierwszy w 1578 roku i gdzie obecnie mieści się Instytut Teatralny. Ówczesny spektakl był wydarzeniem nadzwyczajnym. Stworzono do niego bardzo kosztowne dekoracje, aktorami zostali młodzieńcy z magnackich rodów, zaś historyczny zbieg okoliczności sprawił, że na widowni zasiadła para królewska.
Warszawa, godz. 17.00 Jazdów 1, godz. 21.30 Plac Defilad

Wyjątkowo będzie i tym razem. W warszawskim czytaniu, które odbędzie się o godzinie 17:00 na Jazdowie 1, udział wezmą wybitni aktorzy, profesorowie Akademii Teatralnej Mariusz Benoit, Ewa Bułhak, Jarosław Gajewski, Krzysztof Majchrzak, Wojciech Malajkat, Marcin Perchuć, Anna Seniuk, Katarzyna Skarżanka, Andrzej Strzelecki, Maciej Wierzbicki, a także studenci Akademii Teatralnej. Reżyserii podjął się Waldemar Raźniak. Po zakończeniu czytania w Jazdowie odbędzie się debata z udziałem zaproszonych gości na temat dzieła Kochanowskiego w kontekście sześciu międzynarodowych realizacji.  Wieczorem zaś, o godzinie 21:30 na Placu Defilad, przed Teatrem Studio będzie można obejrzeć multimedialny pokaz wszystkich czytań, połączony z występami na żywo.

Symultanicznie, o godzinie 17 czasu polskiego, na scenie londyńskiego The Globe aktorzy odczytają „Odprawę posłów greckich” w tłumaczeniu Charlesa Kraszewskiego. Pokaz odbędzie się w ramach festiwalu „Szekspir i Polska”, którego motywem przewodnim jest wpływ Szekspira na wyobraźnię polskich artystów i ekspertów teatralnych. W programie tego prestiżowego, intelektualnego święta nie mogło zabraknąć Jana Kochanowskiego – poety współczesnego Szekspirowi i równie zasłużonego dla rozwoju rodzimej literatury i języka.

Światowe czytanie Kochanowskiego, w niespotykany dotąd bo międzynarodowy i multimedialny sposób, wpisuje się w coroczne obchody „Imienin Jana Kochanowskiego”. Wydarzenie organizowane przez Bibliotekę Narodową rozpocznie się 29 czerwca, jak co roku, w Ogrodzie Krasińskich, przybliżając szerokiej publiczności twórczość pisarza i jej kontekst.

Organizatorzy: Instytut Adama Mickiewicza, Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Partnerzy: Biblioteka Narodowa, Warszawa; Plac Defilad, Warszawa; The Globe Theatre w Londynie, The Skirball Centr NYU w Nowym Jorku; REDCAT/Disney Hall w Los Angeles; Epidauros Festival, Ateny; Replika Teatro, Madryt; HowlRound/Emerson College.
Na czytanie, które odbędzie się w Instytucie Teatralnym obowiązują bezpłatne zaproszenia, które można pobrać za pośrednictwem strony www.instytut-teatralny.pl.

30 czerwca 2019

godz. 21:00 , Plac Defilad – Występ chóru z odprawy posłów Greckich

godz. 22:00 , Plac Defilad – Multimedialny pokaz wszystkich czytań Kochanowskiego

Wstęp wolny

Streaming Wydarzenia na platformie www.howlround.com oraz na Facebooku na fanpage’ach Instytutu Adama Mickiewicza, Akademii Teatralnej oraz Instytutu Teatralnego.
30 czerwca, godz. 17.00 czasu polskiego

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.