Świadectwo. Filmy dokumentalne o Zagładzie

Z okazji 76. rocznicy wyzwolenia Auschwitz i Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu zapraszamy na wirtualny pokaz filmów o Zagładzie. Filmy prezentowane podczas tegorocznego przeglądu oddają głos ocalonym z Zagłady i jej świadkom.
 
Będzie to również niepowtarzalna okazja do obejrzenia najnowszej produkcji Instytutu Pileckiego pt. „Świadkowie epoki. Ku Zagładzie”.
 
Serdecznie zachęcamy do obejrzenia rozmów wprowadzających do prezentowanych podczas pokazu filmów. W rozmowach wezmą udział historycy oraz twórcy filmów. Linki do rozmów i filmów dodamy w dniu pokazu, 27 stycznia. Będą aktywne trzy dni do 29 stycznia.
Uzyskaj dostęp do filmów https://forms.gle/mspUfii1QKP76Yxi8
 
27 stycznia 2021 – Podczas przeglądu zaprezentowane zostaną filmy:
 
LINIA 41
Natan Grossmann, ocalały z getta w Łodzi, powraca do miasta w poszukiwaniu śladów swojego brata, który zaginął tu w 1942 roku. Pragnienie wymazania z pamięci tego okresu sprawia, że dopiero po 70. latach gotów jest na emocjonalną konfrontację z przeszłością. W tym samym czasie Jens-Jürgen Ventzki wyrusza do Łodzi, by odkryć skrywaną przez lata rodzinną tajemnicę. Jego ojciec Werner Ventzki okazał się nazistowskim nadburmistrzem Litzmanstadt, będącego wówczas centrum niemieckiej polityki germanizacyjnej, skierowanej przeciwko Żydom i Polakom. W pewnym momencie obydwie drogi poszukiwań spotykają się.
Czas trwania: 101 min
Reżyseria i produkcja: Tanja Cummin
 
ANIOŁY ŻEGOTY
Film dokumentalny w reżyserii Rafała Geremka opowiada o kobietach zajmujących się organizacją kryjówek dla dzieci i dorosłych pochodzenia żydowskiego. Wśród liderów Rady
Pomocy Żydom „Żegota” dominowali mężczyźni, ale to kobiety zajmowały się w praktyce organizacją pomocy. Wśród nich były młode działaczki lewicowe, zakonnice oraz zwykli ludzie
dobrej woli. Uciekając się do różnych sposobów, często kontrowersyjnych, organizowały transporty, nowe domy i tożsamości, ale również i wychowywały. Choć niezaprzeczalnie Irena Sendler była główną działaczką „Żegoty”, to rzadko wspomina się o kobietach, których pracami kierowała. Najrzadziej wspomina się o zasługach sióstr zakonnych, które narażając swoje życie uratowały blisko ¾ uciekinierów.
Czas trwania: 45 min
Reżyseria i scenariusz: Rafał Geremek
Film powstał w ramach programu „Dyplomacja publiczna” MSZ.
 
ŚWIADKOWIE EPOKI. KU ZAGŁADZIE
„Pamiętam rozmowę mojej mamy – to mógł być 38 rok. Niemcy? Taki kulturalny naród? To było niewyobrażalne…” – mówi Krystyna Budnicka, która w Zagładzie straciła rodziców i siedmioro
rodzeństwa.
….i wielu bardzo długo nie mogło uwierzyć – bo Holokaust był zbrodnią zaplanowaną i systematyczną, a jego skala przechodziła ludzkie wyobrażenie. Tych, którzy przeżyli zostawiła ze wspomnieniami ciążącymi sercu i duszy przez całe życie. To właśnie tymi historiami ocaleni z Zagłady i jej świadkowie podzielili się z twórcami filmu „Świadkowie epoki. Ku Zagładzie”. Z ich opowieści wyłania się obraz okupacji niemieckiej: narastających prześladowań wobec Żydów oraz kolejnych etapów Holokaustu – aż do obozów zagłady.
W filmie, w którym nie znajdziecie zbędnego komentarza, jedynie relacje ocalonych i świadków, zawiera się okrutna prawda o tej zbrodni – jej rozmiar. Co się działo na terenach okupowanych przez Niemców – ale nie tylko w tych największych miastach? Jak wyglądała Zagłada w małych miasteczkach i wsiach? Ilu Żydów nigdy nie dotarło do obozów? O ilu zbrodniach wie tylko lokalna społeczność?
Film „Świadkowie epoki. Ku zagładzie” oddaje głos tym ofiarom, o których cierpieniu wielu z nas nigdy nie miało okazji usłyszeć.
Czas trwania: 40 min
Reżyseria i scenariusz: Małgorzata Grygiel i Michał Miziołek
Film powstał w koprodukcji z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym
Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.