Sto Sekund W Muzeum – konkurs na wideo z ulubionych muzeów

Odwiedź ulubione muzeum, nagraj krótki filmik, wrzuć go do sieci i wygraj indywidualne zwiedzanie wybranej instytucji wraz z przewodnikiem i grupą przyjaciół! Na zwycięzców ogłoszonego dziś przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu konkursu czeka też sprzęt elektroniczny do tworzenia własnych wideo. Celem akcji #100SekundWMuzeum jest zachęcenie młodych ludzi do zwiedzania muzeów, poznawania historii i kultury. Chcemy pokazać, że dzisiejsze muzea to instytucje atrakcyjne, multimedialne i poprzez nowoczesne technologie w pełni przygotowane na to, by przyjąć młodego człowieka i wprowadzić go w fascynujący świat kultury.

Wpisz muzeum w swój plan!

– Eksponowane w muzeach fascynujące dzieła sztuki, świadectwa naszej historii prezentowane w bardzo atrakcyjny sposób i wsparte nowymi technologiami, docierają do coraz większego grona odbiorców, przyciągają młodych ludzi, budzą emocje i zainteresowanie kulturą. Dzisiaj chcemy, aby to właśnie młodzi odbiorcy, opowiedzieli nam o tym, jakie wrażenia wywołuje w nich wizyta w muzeum, czego tam poszukują, co zwraca ich uwagę. Poprzez konkurs i zachęcenie do nagrania wideo zapraszamy młodych ludzi do wyjątkowego świata sztuki. Wpiszcie muzeum w swój plan – zachęca minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński.

Sieć nowoczesnych muzeów

Szczególnie polecamy skorzystanie z oferty tworzonej „Sieci nowoczesnych muzeów“. Składa się na nią ponad 200 instytucji w całej Polsce – działających lub nowo powstających, poświęconych przede wszystkim polskiej historii, takich jak Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Muzeum Historii Polski w Warszawie, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej, Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie czy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.

Na szczególną uwagę z pewnością zasługuje nasz narodowy skarb – „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci oraz cała wspaniała kolekcja Czartoryskich eksponowana w nowo wyremontowanym Muzeum Książąt Czartoryskich – oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie. Miłośnicy sztuki antycznej mają do dyspozycji zaaranżowaną na nowo Galerię Sztuki Starożytnej w Muzeum Narodowym w Warszawie i zbliżoną tematycznie galerię w krakowskim Arsenale – oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie. Wyjątkowym połączeniem historii ze zbiorami sztuki są rezydencje królewskie – nie tylko Zamek Królewski w Warszawie czy Zamek Królewski na Wawelu, ale również siedziby muzeów w Sandomierzu, Lublinie czy Malborku.

Część muzeów tworzących „Sieć nowoczesnych muzeów” stanowią muzea martyrologiczne i miejsca pamięci opowiadające o bolesnej historii Polski i świata. Ze względu na charakter tych miejsc przypominamy o zachowaniu należytego szacunku i przestrzegania regulaminu dotyczącego używania sprzętu elektronicznego (w tym nagrywania i robienia zdjęć).

Nagrody

Jury będzie oceniać nagrane smartfonem i przesłane przez uczestników około półtoraminutowe (umowne 100 sekund) wideo. Filmik powinien przedstawiać emocje i wrażenia z obejrzanych wystaw w polskim lub związanym z Polską zagranicznym muzeum. Konkursowa praca nie musi dotyczyć jedynie muzealnych wnętrz, może również prezentować np. ogrody lub parki stanowiące nieodłączną część niektórych muzeów. Wideo należy przesłać na adres e-mailowy 100sekundwmuzeum@kulturaisport.gov.pl oraz umieścić go na swoim profilu w mediach społecznościowych dodając hashtag #100SekundWMuzeum.

Zdobywcy pierwszego i drugiego miejsca jako nagrodę otrzymają dla siebie i rodziny lub grupy przyjaciół (łącznie do 10 osób) możliwość indywidualnego zwiedzania muzeum wybranego z listy umieszczonej na podstronie akcji: https://www.gov.pl/web/kulturaisport/sto-sekund-w-muzeum. Laureatom podziwiającym wystawy będzie towarzyszył w roli przewodnika kurator danej placówki. Ponadto zwycięzca konkursu otrzyma kamerę sportową GOPRO HERO8 Black. Z kolei uczestnik, którzy zajmie drugie miejsce oprócz indywidualnego zwiedzania otrzyma również gimbala marki DJI OSMO Mobile 4. Trzecie miejsce nagrodzimy gimbalem marki DJI OSMO Mobile 4.

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.