Stawki transportowe za kilometr

transport inelo

2021 oraz 2022 roku to okres dość trudny i wymagający dla firm działających w branży TSL w Europie. Wdrożono nowe przepisy, z którymi muszą zapoznać się poszczególni przewoźnicy, a także nauczyć się prowadzić swój biznes na nowych zasadach. Pakiet mobilności, bo o nim mowa, to prawdziwe wyzwanie. Tym bardziej, że oznacza wzrost kosztów. Sprawdź zatem, jakie są średnie stawki transportowe.

Poniżej szczegóły.

Rosnące koszty dla firm transportowych

Wyższe koszty są generowane na różne sposoby – są to między innymi wydatki na paliwo, pensje kierowców, droższe są aktualnie poszczególne opłaty drogowe, a nawet wydatki związane z ubezpieczeniem oraz naprawami. Wszystko to zdecydowanie wpływa także na stawki transportowe.

Rok 2022 był okresem raczej utrzymywania się aktualnych trendów w transporcie drogowym w Europie. Jakie były stawki transportowe za kilometr i jakie są prognozy na 2023 rok? Jakie stawki za usługi transportowe czekają nas w najbliższej przyszłości?

Przede wszystkim dowiedzmy się, w jaki sposób można wyznaczyć stawkę za kilometr w transporcie drogowym w Polsce. Określenie stawki za kilometr nie jest łatwym zadaniem, a w czasach tak szybko zmieniającej się sytuacji gospodarczej i wprowadzania nowych przepisów wraz z pakietem mobilności, jest to zadanie znacznie trudniejsze.

Jak wyznaczyć stawki transportowe za km w 2022 roku?

Stawki transportowe za kilometr w 2022 zależały od wielu czynników, takich jak rodzaj transportu, rodzaj pojazdu, rodzaj ładunku, trasa i inne. Trzeba dokładnie przeanalizować koszty ponoszone w trakcie realizacji zleceń. Jest to m.in. paliwo oraz koszty ubezpieczeń (OC, AC i inne), roczne koszty związane z serwisowaniem floty, wymianą opon, podatki, opłaty związane z obsługą prawną, wydatki na księgowość i wiele innych. Warto uwzględnić tzw. korektę paliwową. Znaczenie mają także koszty całkowite pracy w tytułu zatrudniania pracowników. Stawki powinny też uwzględniać zysk, czyli marżę firmy.

Czy w najbliższym czasie średnia stawka nadal będzie wzrastać?

Obserwujemy aktualnie czynniki hamujące – jak m.in. spowolnienie gospodarcze, wysoką inflację oraz obniżenie popytu. Poszczególne czynniki mają wpływ na ceny paliw, a także na stawki usług transportowych. Można jednak zadbać o to, by minimalizować ryzyko i starać się uchronić przed wydatkami. Rozwiązaniem jest inwestowanie w nowoczesne narzędzia, które pomogą w planowaniu oraz zarządzeniu transportem i realizacją zleceń. Pozwalają one między innymi na optymalizację przebiegu tras, zmniejszenie zużycia paliwa, a także na przyspieszenie przepływu danych i usprawnienie komunikacji w firmie.

Więcej na ten temat znajdziesz na blogu: https://inelo.pl/tawki-transportowe/.

 /artykuł sponsorowany/

Reklama