Startuje Festiwal Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu

Startuje Festiwal Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu!

Muzyczną podróżą z Warszawy aż za ocean z Sinfonia Varsovia Brass rozpocznie się XX Festiwal Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu, który odbędzie się w Pawilonie Koncertowym Sinfonii Varsovii od 2 sierpnia do 3 września. Podczas festiwalu, przemierzając różne muzyczne światy i stylistyczne rejony, z przystankiem na multimedialne propozycje z muzyką współczesną czy fabularne koncerty familijne, będzie można odkryć dotychczas nieznane aranżacje oraz poznać utwory nowe.

Inaugurację XX Festiwalu Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu 2 sierpnia (niedziela, g. 12:00 i 16:00) wypełnią warszawskie konteksty i mocne big-bandowe brzmienia kikunastoosobowego składu Sinfonia Varsovia Brass. Od lat cieszący się niesłabnącą popularnością wśród warszawiaków zespół tworzą muzycy orkiestry, przedstawiciele sekcji instrumentów dętych blaszanych i perkusji. Podczas dwóch koncertów zabrzmią: Fanfara dla Niepodległej, ostatnia kompozycja byłego dyrektora artystycznego Sinfonii Varsovii, Krzysztofa Pendereckiego, a ponadto utwory innych kompozytorów związanych z Warszawą oraz amerykańską sceną brassową. Sinfonia Varsovia Brass zabierze
w muzyczną podróż do czasów międzywojnia wykonując kompozycje Henryka Warsa, okupowanej Warszawy ze słynnymi Wariacjami na temat Paganiniego Witolda Lutosławskiego, grywanymi wówczas w lokalnych kawiarniach przez duet Lutosławski-Panufnik, czy do Nowego Jorku w latach 60. i 70. oraz czasów wielkiej świetności jazzu z Soul Bossa Nova Quincy Jonesa i Birdland Joe Zawinula w nowych aranżacjach.

Dialog sztuki muzycznej z naturą uwidoczni się w utworach prezentowanych podczas Eksperymentalnych wtorków, które rozpocznie 4 sierpnia (g. 20:00) koncert rozpoznawalnej na całym świecie niemieckiej formacji specjalizującej się w wykonawstwie muzyki współczesnej, Ensemble Garage. Ta wprowadzi teatralne i multimedialne ujęcie do prezentowanych przykładów muzyki nowej. Wśród nich znajdzie się premierowy utwór Moniki Szpyrki Zero waste tip 1: don’t waste your music (and video) na sampler i wideo (wersja II) odwołujący się do ruchu zero waste i bazujący na materiałach sampli wyłonionych z innych dzieł.

Ukłon w stronę tradycji muzycznej znajdzie wyraz w repertuarze czwartkowych koncertów orkiestrowych. 6 sierpnia pod batutą Alexandra Vedernikova Sinfonia Varsovia zaprezentuje rzadko wykonywaną II Symfonię D-dur na smyczki i trąbkę H 153 Artura Honeggera oraz Serenadę na smyczki C-dur op. 48 Piotra Czajkowskiego z muzycznym hołdem złożonym twórczości Mozarta, odczytywanym w pierwszej części, utrzymanej w stylu muzyki instrumentalnej XVIII wieku. Koncert zwieńczy dedykowana Janowi Pawłowi II Chaconne in memoria del Giovanni Paolo II Krzysztofa Pendereckiego, skomponowana w 2005 roku i włączona do Polskiego Requiem, monumentalnego dzieła upamiętniającego ważne postaci z historii Polski.

„Na ścieżkach dźwięków” będzie można znaleźć się w sobotę 8 sierpnia (g. 11:00) podczas pierwszego
z Poranków familijnych, fabularnych koncertów przeznaczonych dla dzieci i całych rodzin. Muzyczne opowieści opatrzone ścieżkami dźwiękowymi autorstwa Michała Lorenca tworzonymi dla filmowych dzieł przeniosą do świata fantazji, leśnego królestwa ptaków czy dalekowschodniej krainy. Barwną dźwiękowo-słowną historię z elementami pantomimy przedstawi zespół DesOrient, aktorka Teatru Sztuka Ciała Joanna Półciennik i prowadzący Tomasz Grabowski.

Kolejne tygodnie Festiwalu im. Franciszka Wybrańczyka Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu przyniosą więcej muzycznych niespodzianek, w tym polskie premiery Tranquillo for Chamber Ensemble
Gii Kanczelego czy Chamber Symphony op. 83a Dymitra Szostakowicza z orkiestracją sporządzoną przez Rudolfa Barshai. Podczas festiwalu zabrzmi także nowa kompozycja Bassema Akiki, Rafała Ryterskiego czy dzieło napisane specjalnie dla Sinfonii Varsovii przez Wojciecha Kostrzewę,
Concerto Varsovia.

2.08–3.09.2020

Pawilon Koncertowy ul. Grochowska 272, Warszawa

Więcej informacji na stronie internetowej sinfoniavarsovia.org.

Bilety (10-20 zł) dostępne na sinfoniavarsovia.org, ebilet.pl oraz bezpośrednio przed koncertem.

Szczegółowy regulamin wraz z opisem wymogów bezpieczeństwa obowiązujących na wydarzeniach festiwalu dostępny pod linkiem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.