Śruby i nakrętki do połączeń kołnierzowych – zastosowanie

Połączenia kołnierzowe należą do połączeń rozłącznych rur. Nazwę swoją zawdzięczają temu, że dwa przeciwległe i współosiowe kołnierze, którymi zakończone są rury, łączone są ze sobą przy użyciu minimum czterech śrub. Zazwyczaj w celu uszczelnienia połączenia, pomiędzy kołnierzami montowana jest uszczelka. Stosowane są także połączenia bezuszczelkowe (kołnierz – kołnierz).

Dlaczego dobór śrub i nakrętek do połączeń kołnierzowych jest taki trudny

Źródłem problemu jest brak jednej, kompleksowej normy opisującej zarówno materiały użyte do produkcji śrub jak i ich kształt. W normach DIN 2509 oraz DIN 2510 określone są wymagania co do kształtu śrub oraz nakrętek. Nie rozstrzygają one z jakiego materiału śruby mają być wykonane. Konstruktorzy kierują się przeznaczeniem śrub oraz warunkami fizycznymi i chemicznymi eksploatacji połączenia.

Polskie normy dotyczące połączeń kołnierzowych to:

  • PN/H-74301 – opisująca kształt śrub,
  • PN/H-74302 – zawierająca wymagania na materiał, z którego są wykonane śruby,
  • PN/H-74303 – definiująca właściwości śrub.

Z kolei normy amerykańskie np. ASTM precyzują wymagania dla materiału.

Powołując się na normy w dokumentacji technicznej czy zamówieniach, należy zwracać uwagę na zgodność wymienianych dokumentów oraz dokonywać konwersji norm. Proces ten wydłuża czas realizacji zlecenia, podnosi jego koszt a w niektórych przypadkach może również uniemożliwiać jego wykonanie.

Śruby i nakrętki do połączeń kołnierzowych – dlaczego są tak ważne

Śruby i nakrętki do połączeń kołnierzowe stosowane są w instalacjach przemysłowych (głównie w hydraulicznych). Muszą zapewniać solidność połączenia oraz wymaganą szczelność instalacji w szerokim zakresie temperatur oraz ciśnień zewnętrznych jak i wewnętrznych.

Dlaczego wykonywanie połączeń kołnierzowych jest skomplikowane

Połączenia kołnierzowe pracują pod ciśnieniem. Dlatego na każdym etapie ich wykonywania konieczne jest zachowanie odpowiedniej staranności.

Przed przystąpieniem do montażu należy sprawdzić jakość śrub oraz uszczelki. Wymagania zazwyczaj podane są w dokumentacji konstrukcyjnej.

Kolejnym etapem jest montaż. Poprawnie wykonane połączenie kołnierzowe wymaga użycia kluczy dynamometrycznych, aby dokręcić śruby z wymaganą siłą. W zależności od instalacji stosowane są zarówno klucze dynamometryczne ręczne jak i hydrauliczne.

Aby zachować współosiowość kołnierzy konieczne jest dokręcanie śrub według diagramu.

Z jakich materiałów wykonywane są śruby i nakrętki do połączeń kołnierzowych

Śruby i nakrętki do połączeń kołnierzowych wykonywane są z takich materiałów jak:

  • stal węglowa (C35E lub C45E) – charakteryzuje się wysoką twardością. Litera C oznacza stal węglową, zaś liczba ilość punktów węgla,
  • 42CrMo4 – stal łatwa w obróbce cieplnej i mechanicznej, przeznaczona do ulepszania cieplnego oraz hartowania, ale niespawalna,
  • 24CrMo5, 25CrMo4, 21CrMoV5-7 – tzw. stal kotłowa (stopowa) przeznaczona do pracy przy podwyższonych temperaturach. Cechują ją bardzo dobre własności wytrzymałościowe, duża ciągliwość, spawalność oraz hartowność.

Ze względu na brak szczegółowych norm oraz specyficzne wymagania, którym muszą sprostać śruby i nakrętki do połączeń kołnierzowych często stosowane jest wykonywanie ich według dokumentacji klienta.

Powierzchnia śrub i nakrętek pokrywana jest ocynkiem galwanicznym lub ogniowym.

Jakie wartości mają gwinty śrub i nakrętek do połączeń kołnierzowych

Standardowo śruby i nakrętki do połączeń kołnierzowych wykonywane są z gwintami metrycznymi: M12, M16, M20, M22, M24, M27, M30, M33, M36 i M39.

Wraz z rozmiarem gwintu zwiększa się długość obszaru nagwintowanego i wynosi odpowiednio: 20, 23, 28, 30, 32, 35, 39, 42, 45 i 48 mm. Obszary takie są po obu stronach śruby, gdyż śruby do połączeń kołnierzowych nie mają łbów i przypominają pręty obustronnie gwintowane.

Co zrobić, gdy w oferowanym asortymencie nie ma odpowiednich śrub i nakrętek do połączeń kołnierzowych

W takim przypadku należy zwrócić się do firmy, która zajmuje się produkcją elementów według dokumentacji i dostarcza do nich atestów.

https://www.elgo-sruby.pl/

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.