Sprawdź warunki najmu mieszkań w programie MDR – Mieszkania dla Rozwoju

Mieszkania dla Rozwoju

Rynek nieruchomości w Lublinie stale się rozwija. W mieście powstają nowe inwestycje, i to nie tylko od deweloperów. W 2022 roku ruszyła budowa osiedla, na którym będą znajdować się mieszkania na wynajem instytucjonalny w ramach programu PFR. Zastanawiasz się, czy każdy może skorzystać z tego rozwiązania? Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc zamieszkać w takim lokalu? Sprawdź!

Wynajem instytucjonalny to coraz popularniejsza forma najmu. Decydują się na nią zwłaszcza osoby, które marzą o tym, żeby zamieszkać na swoim, ale nie mogą kupić lokalu na własność.

Zaletą mieszkań udostępnianych w ramach programu MDR jest to, że można je urządzić według własnego pomysłu. Co więcej, można w nich przebywać tak długo, jak się płaci czynsz i przestrzega zasad zawartych w umowie.

Zatem nic dziwnego, że najem instytucjonalny cieszy się dużym zainteresowaniem. Niestety, nie każdy może skorzystać z tego rozwiązania. Lokatorzy chętni na mieszkania od PFR muszą spełnić określone wymagania.

Warunki najmu instytucjonalnego w Lublinie — jakie trzeba spełnić?

Podstawowym warunkiem, który trzeba spełnić, aby skorzystać z najmu instytucjonalnego, jest dobra zdolność czynszowa. Oznacza to możliwość regulowania czynszu i innych opłat związanych z korzystaniem z lokalu. Zatem, aby móc dołączyć do programu PFR, trzeba zarabiać wystarczająco dużo, żeby móc zapłacić za wynajem i utrzymać rodzinę.

Warto jednak pamiętać, że zdolność czynszowa nie jest tym samym co zdolność kredytowa. Można zarabiać nieco ponad najniższą krajową, aby ubiegać się o mieszkanie w ramach programu MDR

Jak oblicza się zdolność czynszową?

Zdolność czynszowa zależy przede wszystkim od dochodów. Im więcej zarabiasz, tym lepiej oceniana jest Twoja możliwość płacenia czynszu. Jednak pamiętaj, że liczy się także Twoja dotychczasowa historia spłaty zadłużeń.

Jeśli masz przeterminowane długi lub zdarzyło Ci się duże opóźnienie w spłacie kredytu, może Cię to wykluczyć z grona najemców. Takie informacje są sprawdzane systemach typu KRD lub BIG InfoMonitor.

Wkład własny na mieszkanie na najem instytucjonalny — czy trzeba mieć?

Jeśli starasz się o mieszkanie na najem instytucjonalny, nie potrzebujesz wkładu własnego. Jednak pamiętaj, że niezbędne są pieniądze na kaucję. Może ona wynieść:

  • 3-krotność miesięcznego czynszu, jeśli zgodzisz się na ocenę zdolności czynszowej,
  • 6-krotność miesięcznych opłat za mieszkanie, jeśli nie chcesz, aby sprawdzono Twoich możliwości finansowych.

Kaucja to maksymalnie kilkanaście tysięcy złotych. Jest to znacznie mniej niż wysokość wkładu własnego do kredytu hipotecznego. Więcej informacji na ten temat znajdziesz np. na stronie https://lublin.mdr.pl/.

Jakie warunki społeczne w mieszkaniach na najem instytucjonalny trzeba spełnić?

To, czy zakwalifikujesz się do programu MDR w Lublinie, zależy także od tego, jakie warunki społeczne spełniasz. Są one ustalane przez samorządy przed rozpoczęciem naboru do najmu instytucjonalnego. Zazwyczaj dodatkowe „punkty” zyskują osoby z niepełnosprawnością czy rodziny wielodzietne.

Jednak pamiętaj — nie musisz spełniać kryteriów społecznych, aby móc ubiegać się o mieszkanie na najem instytucjonalny.

Jak widzisz, aby zostać zakwalifikowanym do programu MDR, nie trzeba spełniać wygórowanych warunków. To sprawia, że wiele osób może się ubiegać o mieszkanie na wynajem instytucjonalny. Warto spróbować!

/artykuł sponsorowany/

Reklama