„Spragnieni Piękna”. Jubileusz 100-lecia istnienia Stowarzyszenia „Przyjaciele MNW”

Wystawa" Spragnieni

„Spragnieni Piękna”. Jubileusz 100-lecia istnienia Stowarzyszenia „Przyjaciele MNW”.

Z okazji 100-lecia istnienia Stowarzyszenia „Przyjaciele Muzeum Narodowego w Warszawie” odbędzie się Bal Dobroczynny „Spragnieni piękna” na rzecz Muzeum, a jego zapowiedzią będą dwa wyjątkowe wydarzenia: pokaz dzieł polskiej sztuki z okresu międzywojnia XX wieku oraz pokaz kreacji wieczorowych inspirowanych stylem tej epoki.

Spragnieni piękna. Pokaz na 100-lecie Stowarzyszenia „Przyjaciele MNW” organizowany w MNW  będzie wyjątkową zapowiedzą Balu. Przywołując karnawałową atmosferę międzywojennej Warszawy autorzy pokazu chcą przypomnieć radość, entuzjazm, dynamizm przemian i potrzebę piękna tworzące ducha tamtej epoki. Obrazy, rzeźby, meble, plakaty, zaproszenia oraz stroje i przybory toaletowe przeniosą widza w beztroski klimat przygotowań do balu w  stolicy odrodzonego, niepodległego państwa. Wystawiane eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, a także z prywatnych kolekcji Państwa Agnieszki i Marka Roeflerów oraz Pana Adama Leja.

Ekspozycja będzie tak różnorodna jak różnorodna była sztuka dwudziestolecia międzywojennego. Przedstawione zostaną zarówno dzieła takich artystów jak m.in.: Tadeusz Styka, Wojciech Weiss,  Leon Chwistek, Xawery Dunikowski, Michał Czepita, Edward Okuń, jak również suknie z lat 20-tych i 30-tych, które być może nosiły damy wkraczające na parkiety Ziemiańskiej, Udziałowej czy Adrii.

Jednym z wydarzeń zapowiadających wielki Bal będzie pokaz kreacji wieczorowych, który odbędzie się 2 lutego 2017 roku. Ten niezwykły pokaz mody, na którym czołowi polscy projektanci przedstawią swoje interpretacje ducha i materii lat 20. oraz 30. w postaci wieczorowych kreacji zainspirowanych dziełami sztuki z tej epoki, obecnymi na ekspozycji Spragnieni piękna. Pokaz na 100-lecie Stowarzyszenia „Przyjaciele MNW”.

W przedostatni dzień karnawału, 27 lutego br., w Muzeum Narodowym w Warszawie odbędzie się Bal Dobroczynny „Spragnieni piękna” zorganizowany przez Stowarzyszenie „Przyjaciele MNW”. Bal inspirowany jest słynnymi balami przygotowywanymi przez przyjaciół zebranych wokół najznamienitszych muzeów na świecie, takich jak Metropolitan Museum of Art. w Nowym Jorku, za którego organizację odpowiada sama Anna Wintour. Goście balu obejrzą specjalnie przygotowane pokazy tańca oraz będą mogli poznać kroki i sprawdzić się na parkiecie pod okiem zawodowych tancerzy, przy akompaniamencie muzyki granej na żywo. Podczas balu odbędzie się również aukcja dzieł sztuki i innych unikatowych przedmiotów.  Dochód z Balu wesprze działalność Stowarzyszenia na rzecz Muzeum Narodowego w Warszawie.

 

Spragnieni piękna. Pokaz na 100-lecie Stowarzyszenia „Przyjaciele MNW” organizowany w MNW  stanowi wyjątkową zapowiedź Balu. Przywołując karnawałową atmosferę międzywojennej Warszawy autorzy pokazu przypominają radość, entuzjazm, dynamizm przemian i potrzebę piękna tworzące ducha tamtej epoki. Obrazy, rzeźby, meble, plakaty, zaproszenia oraz stroje i przybory toaletowe przeniosą widza w beztroski klimat przygotowań do balu w  stolicy odrodzonego, niepodległego państwa. Wystawiane eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, a także z prywatnych kolekcji Państwa Agnieszki i Marka Roeflerów oraz Pana Adama Leja.

Na te wielowymiarowe wydarzenia łączące kulturę, rzemiosło i biznes, odbywające się pod wspólnym tytułem „Spragnieni piękna” z ogromną przyjemnością zaprasza ich inicjator i pomysłodawca – Stowarzyszenie „Przyjaciele MNW”, które obchodzi w tym roku 100. rocznicę swojego powstania.

Specjalną wystawę “Spragnieni piękna”. Pokaz na 100-lecie Stowarzyszenia „Przyjaciele MNW”, oglądać można od 26 stycznia do 26 marca 2017 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Kurator pokazu i autor tekstu: Renata Higersberger

Wstęp wolny


Organizator: Stowarzyszenie „Przyjaciele MNW”

Współorganizator: Muzeum Narodowe w Warszawie

Współorganizatorzy Balu Spragnieni Piękna: Diageo, Mokate, Loyd

Partner aukcji: Comforty

Partnerzy Stowarzyszenia „Przyjaciele MNW”: BAIN&COMPANY, Kancelaria LSW

Partnerzy wspierający: Soho Factory, SKM SAR, PRB, Kita Koguta

Patroni medialni: TVN, Chili Zet, Wp.pl, Elle, Gala, VIP Magazyn, ThinkTank, Art.info

O działalności Stowarzyszenia „Przyjaciele MNW” na stronie: www.przyjacielemnw.pl

Fot. Bartosz Bajerski

źródło: informacja prasowa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.