Spotkanie z Urszulą Kowalczuk autorką książki pt. „Koń jaki jest, każdy widzi”

Spotkanie z Urszulą Kowalczuk autorką książki pt. „Koń jaki jest, każdy widzi – czyli alfabetyczny zbiór 300 konizmów”.

 Zapraszamy na promocję książki Uli Kowalczuk „Koń jaki jest, każdy widzi – czyli alfabetyczny zbiór 300 konizmów”. Podczas spotkania autorka opowie o swojej najnowszej publikacji, będącej kompendium wyrażeń i zwrotów zarówno dla dzieci, jaki i dorosłych.

Spotkanie odbędzie się 17 czerwca 2018 r. o godz. 15.00 na dziedzińcu Stajni Kubickiego w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa (wstęp wolny).

Przysłów i powiedzeń związanych z końmi, czyli konizmów używają niemal wszyscy. Powszechne stały się wyrażenia: dajemy „konia z rzędem”, mamy „końskie zdrowie”, jesteśmy „kuci na cztery nogi”, potrafimy „stanąć dęba”, zażywamy „końską dawkę” leków, stajemy „w szranki”, otaczają nas „konie mechaniczne”, „dosiadamy swojego konika”, „znają się jak łyse konie” czy „wygrali tę potyczkę w cuglach”.Zapraszamy na promocję książki Uli Kowalczuk „Koń jaki jest, każdy widzi – czyli alfabetyczny zbiór 300 konizmów”. Podczas spotkania autorka opowie o swojej najnowszej publikacji, będącej kompendium wyrażeń i zwrotów zarówno dla dzieci, jaki i dorosłych.

Skąd wzięły się konizmy w języku polskim? Koń od wieków zajmował w Polsce szczególne miejsce. Jest jednym z trzech polskich zwierząt narodowych – obok orła i bociana. Dziś nieczęsto pamięta się o tym, że w XVI i XVII w. Polska była potęgą w hodowli koni, którymi zachwycała się cała Europa. Te wspaniałe zwierzęta stały się częścią naszej kultury, a podziw i przywiązanie do nich dawnych masztalerzy i hodowców ma dziś swoje odzwierciedlenie w języku polskim. 

Książkę objęła patronatem Fundacja Języka Polskiego przy Uniwersytecie Warszawskim, która doceniła jej oryginalną i interesująca formułę oraz znaczenie dla popularyzacji wiedzy o języku polskim. Publikacja ma również patronat: Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie z oddziałem Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, Polskiego Związku Jeździeckiego, Polskiego Związku Hodowców Koni, Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej oraz marki Cavaliada.

Publikacja składa się z dwóch tomów, pierwszy nabyć można będzie podczas spotkania z Ulą Kowalczuk, dostępy jest też poprzez stronę http://www.konizmy.pl, drugi trafi do sprzedaży od 1 sierpnia 2018 r

źródło: materiały prasowe

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.