Spotkanie wokół polskiej awangardy filmowej i pokaz filmu „Powidoki”

Spotkanie wokół polskiej awangardy filmowej i pokaz filmu „Powidoki” w NInA

W sobotę 4 lutego 2017 roku o godz. 17:00 w Narodowym Instytucie Audiowizualnym (NInA) odbędzie się spotkanie wokół polskiej awangardy filmowej, pokaz ostatniego filmu Andrzeja Wajdy oraz przegląd filmów awangardowych z komentarzem Józefa Robakowskiego i Mariusza Wilczyńskiego. Wydarzenie będzie poświęcone wpływowi, jaki bohater filmu, malarz Władysław Strzemiński, a także jego żona, rzeźbiarka Katarzyna Kobro, mieli na rozwój powojennego kina awangardowego w Polsce.

Wyjątkowy wieczór wokół polskiej awangardy filmowej rozpocznie pokaz „Powidoków”, ostatniego filmu Andrzeja Wajdy. Jego bohaterem jest Władysław Strzemiński, malarz, teoretyk sztuki i pedagog. „Powidoki” prezentują wydarzenia z ostatniego okresu życia zmarłego w 1952 roku artysty, który traci pracę na łódzkiej ASP po tym jak sprzeciwił się narzucanej przez partię estetyce socrealizmu. Strzemiński był czołowym przedstawicielem awangardy w latach 20. i 30. XX wieku. W koprodukcji NInA, która miała światową premierę na festiwalu w Toronto, główną rolę zagrał Bogusław Linda.

Po seansie „Powidoków” odbędzie się przegląd zdigitalizowanych przez NInA filmów Stanisława Fijałkowskiego, malarza, grafika, ucznia i asystenta Władysława Strzemińskiego (m.in. „Koda”, „Nauka o proporcjach”, „Poniżenia i tajemnice”) oraz tych zrealizowanych przez legendarną grupę Warsztat Formy Filmowej (m.in. „Kompozycje przestrzenne Katarzyny Kobro” Józefa Robakowskiego i „Konstruktywizm w Polsce” Ryszarda Waśki).

Pokazowi krótkich filmów będzie towarzyszyć komentarz Józefa Robakowskiego, (współzałożyciela Warsztatu Formy Filmowej) oraz Mariusza „Wilka” Wilczyńskiego, twórcy filmów animowanych i teledysków.

Kuratorką wydarzenia i prowadzącą rozmowę na temat wpływu, jaki Strzemiński i Kobro wywarli na rozwój powojennego kina awangardowego w Polsce będzie dr Marika Kuźmicz, historyczka sztuki kierująca Fundacją Arton i specjalizująca się w polskiej sztuceawangardowej lat 70.


Narodowy Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5

Wstęp jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. Wejściówki będą wydawane od godz. 16:00.

Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione nie będą wpuszczane na salę po rozpoczęciu pokazu.

Wejściówki dotyczą całego wydarzenia. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniach po filmie, będą wpuszczane w miarę wolnych miejsc.

źródło: informacja prasowa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.