Spotkanie przy świecach z cyklu “Cztery pory roku w Zamku”

UDOSTĘPNIJ
  • 1
  •  
  •  
  •  

Zapraszamy na spotkanie przy świecach z cyklu “Cztery pory roku w Zamku”.

5 października 2018 r. (piątek), godz. 18.00

“Lata 80. XX w. – w drodze do niepodległości” – wykład senatora Jana Żaryna

Bardowie Solidarności – koncert, wystąpią (śpiew, gitara): Zbigniew Murawski i Adam Tkaczyk

Jesienny wieczór przy świecach to zapowiedź organizowanej w 100-lecie odzyskania niepodległości wystawy “Znaki wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej”, która od 10 listopada 2018 r. będzie dostępna dla publiczności. Planowaną ekspozycję wieńczą wydarzenia z 1989 r., o których będzie mowa podczas spotkania.

Koncert projektu Bardowie Solidarności to piosenki i pieśni związane z podziemiem niepodległościowym, utwory polskich autorów i kompozytorów oraz bardów, takich jak: Jacek Kaczmarski, Jan Krzysztof Kelus, Przemysław Gintrowski, Jan Pietrzak i Leszek Wójtowicz. W programie znajdą się utwory, które nierozerwalnie związane są z politycznymi i społecznymi wydarzeniami lat 70. oraz 80. w Polsce i Europie, m.in.: Ballada o Janku Wiśniewskim, Mury, Ostatnia szychta w kopalni Piast, Żeby Polska była Polską.


12 grudnia 2018 r., godz. 18.00 – Zimowy wieczór przy świecach

wykład Dwór Pana Prezydenta Rzeczypospolitej, Paweł Gutt

koncert W salonie Ignacego Jana Paderewskiego, Balet Cracovia Danza

Wraz z odzyskaniem niepodległości po I wojnie światowej, Zamek Królewski w Warszawie zaczął odzyskiwać blask dawnej rezydencji władców. Od 1926 roku na powrót stał się oficjalną siedzibą głowy państwa polskiego oraz miejscem najważniejszych uroczystości. Autor wystąpienia zaprasza miłośników okresu międzywojennego do sentymentalnej podróży w czasie. Podczas wykładu słuchacze będą mieli okazję zapoznać się z ciekawostkami dotyczącymi funkcji ceremonialno-państwowych Zamku w czasach urzędowania prezydenta Ignacego Mościckiego oraz obejrzeć krótki film dokumentalny.

Paweł Gutt – historyk, absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz Studium Polityki Zagranicznej w Akademii Dyplomatycznej Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Doktorant na Wydziale Nauk Politycznych Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. Członek Polskiego Towarzystwa Heraldycznego. Zawodowo od wielu lat związany z Zamkiem Królewskim w Warszawie. Koordynator licznych wydarzeń i uroczystości oficjalnych – krajowych i międzynarodowych, z udziałem głów państw, szefów rządów, przedstawicieli rodzin królewskich, świata kultury i nauki. Specjalizuje się w historii politycznej XX wieku oraz zagadnieniach związanych z ceremoniałem i protokołem dyplomatycznym.

W salonie Ignacego Jana Paderewskiego

W programie znajdą się tańce z przełomu wieku tańczone na salonach Europy i Ameryki, które grywał wielki pianista. Tancerze zaprezentują walca, francuskie i amerykańskie kadryle, angielskie kontredanse i francuskiego menueta w kompozycji samego Paderewskiego. Eleganckie stroje tancerzy i zjawiskowe kreacje tancerek dopełnią salonowej atmosfery prezentowanego programu.

Wstęp: na podstawie biletu w cenie 20 zł (normalny) i 15 zł (ulgowy) w dniu 12 grudnia 2018 r. upoważnia także do wstępu na wystawę Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej


23 stycznia 2019 r.,  godz. 18.00 – spotkanie karnawałowe:

wykład Bale, rauty, fajfy w Polsce międzywojennej, Anna Czekaj

koncert Lata 20., lata 30, Balet Cracovia Danza

II Rzeczpospolita umiała się bawić. Niezależnie od zasobności portfela, czas karnawału znaczony był szerokim pasmem balów, rautów i przyjęć prywatnych. Dla elit politycznych, dyplomatycznych i artystycznych „bywanie” stawało się wręcz obowiązkiem! Miłym, choć i stresującym niekiedy. Wykład „Bale, rauty i fajfy w Rzeczypospolitej międzywojennej” opowie o tym kiedy, u kogo, z kim i w czym wypadało się pokazywać.

Anna Czekaj – pracownik Działu Oświatowego Zamku Królewskiego w Warszawie. Historyk, Ukończyła historię na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe z retoryki, muzeologii i zarządzania kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracę magisterską pisała z dziejów wojskowości XVII-wiecznej. Prowadzi warsztaty z historii, historii sztuki, retoryki oraz cykle wykładów popularyzatorskich z zakresu historii. Entuzjastyczna wielbicielka kawalerii i gen. Bolesława Wieniawy – Długoszowskiego.

Lata 20., lata 30.

Tancerze Baletu Cracovia Danza w swoim programie „Lata 20-ste, 30-ste” zabierają widzów w podróż po salonach międzywojennej Polski i Europy. Prezentując w sposób artystyczny najbardziej typowe formy tańca salonowego z tamtych czasów wskrzeszają atmosferę i czar szalonych bali i rautów lat 20 i 30. Wykwintne suknie z modnymi boa, eleganckie fraki i cylindry podkreślają urok układów i choreografii ówczesnych tańców. Niezapomniane piosenki Hanki Ordonówny i innych idoli tamtych czasów, gorące rytmy cha-chy, płynność walca, akrobatyczne figury charlestona i melancholijne tanga sprawiają, że prezentowany przez nas program jest niezwykle bogaty i różnorodny.


Miejsce: Zamek Królewski w Warszawie

Wstęp: na podstawie biletu w cenie 20 zł (normalny) i 15 zł (ulgowy) w dniu 12 listopada 2018 r. upoważnia także do wstępu na wystawę Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej

Więcej:

https://zamek-krolewski.pl/edukacja/cykle-edukacyjne/czterypory

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.