Spotkajmy się niebawem w MNW – warsztaty i lekcje on-line!

Spotkajmy się niebawem w MNW – warsztaty i lekcje on-line!

W tym trudnym dla wszystkich czasie Muzeum Narodowe w Warszawie optymistycznie patrzy w przyszłość i wraz z nadejściem wiosny inauguruje akcję #niebawemwMNW. Rozpoczynamy zdalne przygotowania do ponownego otwarcia muzeum i prezentujemy wirtualne spacery, warsztaty dla najmłodszych, lekcje muzealne oraz inne wyjątkowe działania on-line!

Teraz to jeszcze niemożliwe, ale niebawem znów spotkamy się w muzealnych galeriach. Zanim to nastąpi zapraszamy publiczność do nieprzerwanego dialogu ze sztuką i do zapoznana się z muzealnymi nowościami on-line, przygotowanymi specjalnie na czas epidemii. Akcję #niebawemwMNW inaugurujemy cyklem wpisów w mediach społecznościowych. Każdego dnia na profilu muzeum na Facebooku zamieszczamy informację o dziełach znajdujących się w kolekcji MNW. W przystępnej i zabawnej formie opowiadamy o życiu i twórczości takich artystów, jak Józef Mehoffer, Andrzej Wróblewski, Ferdynand Ruszczyc, Ignacy Jan Paderewski. Przypominamy również o… porannej kawie oraz przedmiotach, które codziennie towarzyszą każdemu z nas. Zapraszamy też do korzystania z Instagrama, Twittera oraz serwisu YouTube. Na dzieci zaś czekają wyjątkowe warsztaty on-line.

Domowe warsztaty dla najmłodszych już od 26 marca!

Na profilu na Facebooku – klik oraz stronie internetowej MNW – klik będziemy zamieszczać filmy edukacyjne z udziałem muzealnych przewodników. Edukatorzy, którzy dotąd prowadzili zajęcia w galeriach i na wystawach, tym razem on-line przybliżą najmłodszym i ich rodzicom wybrane dzieła sztuki znajdujące się w kolekcji muzeum, zaproponują kreatywne zabawy oraz zachęcą do samodzielnego wykonywania prac plastycznych w domowym zaciszu. Każde z nagrań dotyczyć będzie innej tematyki. Rozpoczniemy opowieściami o modzie i urodzie w dawnych czasach, potem opowiemy o galopujących koniach w twórczości Józefa Brandta, o bohaterach obrazów Jana Matejki, Józefa Mehoffera i Olgi Boznańskiej oraz o zwierzętach w sztuce. Przy każdym nagraniu udostępnimy materiały do pobrania – będą to fotografie dzieł z Cyfrowego MNW oraz karty z zdaniami edukacyjnymi i pomysłami na prace plastyczne.

Dla uczniów – interaktywne lekcje od 30 marca

Dla uczniów wszystkich klas szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych MNW przygotowało ofertę zajęć edukacyjnych uwzględniających wymagania podstawy programowej z języka polskiego, historii i plastyki. Muzeum proponuje tematy, które pomogą nauczycielom w prowadzeniu zdalnego nauczania.

Uczniowie spotkają się z doświadczonym w pracy z młodzieżą historykiemsztuki. Każda lekcja będzie dopasowana do potrzeb danej klasy – może mieć
ona charakter wprowadzający, rozszerzający lub powtarzający wybrane zagadnienie. Lekcje muzealne są bezpłatne, będą prowadzone przez Internet.
Propozycje tematów zajęć oraz szczegóły dotyczące rezerwacji dostępne są na stronie internetowej MNW. Kolejne odsłony #niebawemwMNW już wkrótce!

Kalendarz najbliższych warsztatów on-line dla dzieci
Facebook i strona internetowa MNW – klik

26 marca 2020 / czwartek / 12.00
Co nosili nasi dziadkowie?
Czyli o dawnej modzie i urodzieCiekawi Was jakie suknie nosiły dawniej modne panie? Jakie fraki zakładali eleganccy panowie? A co z fryzurami, klejnotami, wachlarzami? Zastanowimy się nad tym, co w ubiorach z dawnych wieków było wygodne i funkcjonalne, a co dziś wydaje się dziwaczne lub śmieszne.
prowadząca Zofia Załęska

27 marca / piątek / 12.00
Sam zrób dzieło sztuki. Konie w galopie
Konie w twórczości Józefa Brandta zajmują szczególne miejsce. Na większości jego obrazów możemy zobaczyć sylwetki tych pięknych zwierząt, namalowane z niezwykłą starannością. Drugą wielką miłością malarza były Kresy Wschodnie dawnej Rzeczpospolitej – rozległe stepowe obszary i ich niezwykli mieszkańcy. Podczas warsztatu połączymy te dwie fascynacje Józefa Brandta i wykonamy konia – motankę. Dawniej, na wschodzie Europy wykonywano motane lalki nazywane słonecznymi końmi. Były to talizmany przynoszące szczęście, dające odwagę, powodzenie lub też były one po prostu zabawkami dla dzieci. Konia uważano za symbol siły, odwagi, waleczności, zdrowia, wierności
i uczciwości.
prowadząca Monika Bryzek

29 marca 2020 / niedziela / 12.00
Bohaterowie obrazów
Tego dnia poplotkujemy o artystach. Dowiemy się, jak poznali się Jan Matejko i jego żona Teodora, kto najczęściej był bohaterem dzieł Józefa Mehoffera i czy Olga Boznańska kochała zwierzęta.
prowadząca Romualda Radwańska

1 kwietnia 2020 / środa / 12.00
Zwierzęta w sztuce
Na pewno lubicie zwierzęta. Ale czy kiedyś spróbowaliście namalować portret swojego psa czy kota? Artyści często przestawiali zwierzęta w swoich dziełach. Jesteście ciekawi, które stworzenia pojawiają się na muzealnych obrazach? Zapraszamy na zajęcia!
prowadząca Karolina Goska

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.