ŚPIEWNIK DOMOWY Stanisław Moniuszko – ONLINE

Wydarzenie online z okazji obchodów 202. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki.
Materiał będzie dostępny na kanale YouTube Polskiej Opery Królewskiej od 5 maja od godziny 19.00 do 9 maja 2021 roku do końca dnia.
 
Stanisław Moniuszko – „ojciec polskiej opery narodowej”, wieszcz, zasłużony pedagog, kompozytor, któremu nadano wiele zaszczytnych tytułów. Lecz poza niezwykle aktywną działalnością zawodową, wiódł przecież szczęśliwe życie rodzinne. A że radość czerpał z muzyki, to i tą duchową rozkoszą pragnął dzielić się z narodem. Stąd też już jako niespełna dwudziestoletni młodzieniec począł pisać pieśni – na różnym poziomie wykonawczej trudności – przeznaczone do wykonywania w domu. Wiedział bowiem doskonale, że zespołowe muzykowanie buduje wspólnotę, a pięknie ułożone polskie strofy – kierują myśli ku sprawom ojczyzny.
„Śpiewnik mój zawierać będzie zbiór śpiewów na jeden głos z towarzyszeniem fortepianu. Wiersze starałem się wybierać z najlepszych naszych poetów (…)”.
Tak Moniuszko zapowiadał wydanie pierwszego Śpiewnika domowego, który ostatecznie ukazał się w Wilnie w 1843 roku. Za życia Moniuszki opublikowanych zostało sześć zeszytów, natomiast sześć kolejnych wydano już po śmierci artysty – w sumie pomieściło się w nich 267 pieśni. To tę właśnie twórczość miał zapewne na myśli Aleksander Poliński, gdy pisał, iż Moniuszko jest „skromnym lirnikiem wioskowym”, który „najpiękniej mówił tylko po polsku”. Kompozytor ten wszak doskonale potrafił dostrzec piękno ludowej prostoty oraz naturalną melodię zaklętą w poetyckim tekście.
Bogactwo różnorodności utworów ułożonych przez Moniuszkę pobudza wyobraźnię. Polska Opera Królewska pragnie nawiązać do XIX-wiecznej praktyki domowego muzykowania i zaprosić Państwa na spotkanie przy fortepianie. Zabrzmią powszechnie lubiane melodie, ale i pieśni mniej znane. Lekkie, wpadające w ucho kompozycje, zabarwione zostaną intrygującą opowieścią. Pieśni bowiem są dobrane tak, by tworzyć cudną miłosną historię, ułożoną przez śp. Andrzeja Strzeleckiego – znakomitego reżysera, aktora i satyryka.
 
Wydarzenie pod Mecenatem Grupy PZU i Grupy LOTOS
 
SCENARIUSZ, REŻYSERIA ANDRZEJ STRZELECKI
KOSTIUMY I REKWIZYTY MARLENA SKONECZKO
PROJEKCJE MAREK ZAMOJSKI
REALIZACJA ŚWIATEŁ PIOTR RUDZKI
ASYSTENT REŻYSERA AGNIESZKA KOZŁOWSKA
INSPICJENT DOROTA LACHOWICZ
 
OBSADA:
ANDRZEJ STRZELECKI NARRATOR
JUSTYNA RECZENIEDI
ROBERT SZPRĘGIEL
MATEUSZ ZAJDEL
WITOLD ŻOŁĄDKIEWICZ
KRZYSZTOF TRZASKOWSKI FORTEPIAN
 
Teatr Królewski w Starej Oranżerii w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.