Spacery Warszawskie Konserwacje online

Spacery Warszawskie Konserwacje online

Od kilkunastu lat warszawskie zabytki pięknieją dzięki dotacjom miasta. Efekty remontów mieszkańcy mogli podziwiać podczas spacerów „Warszawskie Konserwacje”. W tym roku, z powodu epidemii, formuła wycieczek uległa zmianie. Zapraszamy do obejrzenia wyremontowanych zabytków online.

Ideą „Warszawskich Konserwacji” jest popularyzacja ochrony zabytków i historii naszego miasta. Tegoroczna ich wersja, w postaci krótkich filmów do obejrzenia w internecie, zaprasza do poznania rezultatów remontów konserwatorskich przeprowadzonych dzięki dotacjom udzielonym w 2019 r.

Wspieramy dużym dofinansowaniem wszystkie najpiękniejsze, najcenniejsze zabytki – kościoły, cmentarze, pałace, wspólnoty mieszkaniowe – mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy w filmie, otwierającym tegoroczne „Warszawskie konserwacje”.

Od 2004 r. Rada m.st Warszawy przydziela pieniądze na ratowanie zabytków i – muszę to podkreślić – robimy to wszyscy jednogłośnie – mówi Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Miasta.

W 2019 r. Rada Miasta przyznała na prace konserwatorskie ponad 15,3 mln zł z budżetu stolicy. Z tych środków skorzystało 75 obiektów: 40 wpisanych do rejestru zabytków i 35 ujętych w gminnej ewidencji zabytków. Pieniądze trafiły do wspólnot mieszkaniowych, parafii katolickich, prawosławnej i ewangelickiej, na Cmentarz Żydowski, do stowarzyszeń i fundacji.

Proponujemy zwiedzenie tych miejsc w przestrzeni wirtualnej, do której zapraszam – mówi wiceprezydent Renata Kaznowska w filmie zapowiadającym wirtualne spacery.

Cykl filmów „Warszawskie Konserwacje”

O historii prezentowanych obiektów, ciekawostkach i zakresie prac konserwatorskich w filmach opowiadają osoby zaangażowane w przywrócenie ich świetności: przedstawiciele władz miasta, pracownicy Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, konserwatorzy, właściciele i reprezentanci wspólnot mieszkaniowych.

Online będzie można obejrzeć zabytki wyremontowane z miejskich dotacji. W pierwszej kolejności zapraszamy do obejrzenia video o remoncie Kolonii Wawelberga, pałacu Zamoyskich przy ul. Foksal 2, kamienic przy ul. Mokotowskiej 60 i ul. Szpitalnej 5 oraz kościoła Wizytek przy Krakowskim Przedmieściu.

Mamy nadzieję, że te krótkie filmy zachęcą mieszkańców do spacerów, podczas których osobiście będą mogli podziwiać odzyskaną urodę warszawskich zabytków, wyremontowanych dzięki dotacjom z budżetu miasta.

Film o remoncie elewacji północnej Kolonii Wawelberga, przy ul. Wawelberga 3 i historia tego osiedla dostępny jest pod adresem http://zabytki.um.warszawa.pl/content/budynek-mieszkalny-kolonia-wawelberga.

źródło: UM Warszawa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.