Spacer: Dzielnica żydowska 1939 oczyma Chaima Arona Kapłana

Zapraszamy na spacer edukacyjny „Dzielnica żydowska 1939 oczyma Chaima Arona Kapłana”!

„Stolica piękna i gwarna pogrążona jest w gęstym mroku. […] O, jakże osiadła samotna Warszawa, w koronę strojna. Piękna i miła!”, Chaim Aron Kapłan, wrzesień 1939 r.

Spacer jest okazją do przybliżenia historii pierwszych miesięcy drugiej wojny światowej (od czerwca do końca grudnia 1939 roku) z perspektywy Chaima Arona Kapłana – hebraisty, pedagoga i dyrektora szkoły, który zachował bardzo silną więź z judaizmem i światem tradycji biblijnej. Autor „Dziennika 1939” wprowadzi nas w nastrój ostatnich przedwojennych dni, przybliży wydarzenia i ludzi, które obserwował w czasie pierwszych tygodni wojny oraz w początkach okupacji Warszawy.

W czasie spaceru zwiedzający zapoznają się z topografią żydowskiej Warszawy z 1939 r. Dowiedzą się jak wyglądały poszczególne ulice i miejsca przed oraz w czasie wojny. Cytaty z „Dziennika” Chaima Kapłana zilustrują m.in. bombardowanie Warszawy, wkroczenie do miasta Niemców, czy dotkliwe represje okupantów wobec społeczności żydowskiej, a także osobiste zmagania autora z nadchodzącym światem brutalnej okupacyjnej codzienności.

UWAGA! Liczba miejsc ograniczona. Prosimy o zgłaszanie udziału na adres: rezerwacja@jhi.pl, w tytule wpisując:

Spacer: 12 września 2019, godz. 18:00

FB-klik

[quads id=3]

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.