Słynna amerykańska grupa OREGON wystąpi w Warszawie

UDOSTĘPNIJ
  • 3
  •  
  •  
  •  

Słynna amerykańska grupa OREGON wystąpi w Warszawie.

W sobotę, 15 lipca 2017 roku w  trzeciej odsłonie  festiwalu Jazz na Starówce wystąpi  legendarny zespół OREGON.

Amerykańska grupa należy do elitarnego grona legend jazzu. To jedna z czołowych formacji grających muzykę improwizowaną, łączącą muzykę hinduską, etniczną oraz zachodnią muzykę klasyczną z jazzem. Grupa ma na koncie cztery nominacje do nagrody Grammy.

Zespół jest prekursorem ethno- jazzu. Dziś grupę tworzą: gitarzysta klasyczny, pianista Ralph Towner, saksofonista, oboista Paul McCandless, kontrabasista Paolino Dalla Porta, perkusista, Mark Walker.

W dyskografii kwartetu znajduje się m.in. najważniejszy dla polskiego jazzu album “Violin” nagrany w 1978 roku wraz z polskim skrzypkiem Zbigniewem Seifertem.

Ciekawostka. Astronauci Apollo 15 słuchali muzyki Oregonu podczas wyprawy na Księżyc, a dwa jego kratery otrzymały nazwy od utworów zespołu (“Icarus” i “Ghost Beads”).

Od ponad trzydziestu lat Oregon występuje w prestiżowych salach koncertowych jak: Carnegie Hall, Lincoln Center, Berlin Philharmonic Hall, Vienna’s Mozartsaal ;  jest gościem międzynarodowych festiwali : Montreux, Berlin, Montreal, Newport .

Grupa koncertowała  na niemal wszystkich kontynentach: w USA, Europie, Ameryce  Łacińskiej, Azji , Afryce, Australii.

Zespół powstał na Uniwersytecie w Oregonie w 1970 tym roku. Założyli go Ralph Towner i Glen Moore . Moore ukończył studia na wydziale historii i literatury a Towner skończył kompozycję ucząc się gry na gitarze. W połowie lat 60-tych podróżowali po Europie, Towner uczył się w Wiedniu pod kierunkiem Karla Scheita, a Moore w Kopenhadze zgłębiał grę na kontrabasie pod okiem  Bena Webstera i Dextera Gordona.  Mieszkając w  Nowym Jorku, grali z młodymi muzykami powstałych w latach 70- tych słynnych grup fusion: Weather Report oraz the Mahavishnu Orchestra.

Ralph Towner , Glen Moore i Collin Walcott  byli członkami Paul Winter Consort, podczas  tournée  po USA, nawiązali współprace z oboistą  Paulem McCandlessem. Paul uczył się na Manhattan School of Music pod kierunkiem Roberta Blooma, pierwszego oboisty Toscaniniego.

W 1972 wytwórnia Vanguard podpisała z zespołem umowę na krążek „Music of Another Present Era”. W tym samym czasie Oregon nagrał utwory dla europejskiej wytworni ECM, i  w 1974 – tym rozpoczął koncertowanie po Europie zdobywając rozpoznawalność, uznanie krytyków i rzesze wiernych fanów.

Sześć lat i dziewięć albumów pózniej Oregon przeniósł się do wytwórni Elektra/Asylum Records. Album „Out of the Woods” został umieszczony na liście stu jeden najlepszych płyt jazzowych  Lena Lyonsa.

Byli na szczycie popularności gdy w listopadzie 1984 roku Walcott zginął w wypadku samochodowym – album „Crossing” stał się jego muzycznym testamentem i spuścizną. W 1986 roku Trilok Gurtu przyjął propozycje współpracy z Oregonem – zespół odbył trasę koncertową po Indiach. W ciągu następnych pięciu lat Trilok Gurtu nagrał z zespołem trzy płyty: „Ecotopia” /ECM/, „45th Parallel” /Epic/ i „Always, Never and Forever” dla wytwórni Intuition. Po rozstaniu z Trilokiem Oregon nagrał dwa albumy „Troika” i „Beyond Words”.

W 1996 do nagrania płyty “Northwest Passage”, do zespołu dołączyli mistrzowie perkusji  Mark Walker oraz Arto Tuncboyician. Walker, który występował i nagrywał z Paquito D’ mRivera, został czwartym członkiem grupy Oregon.

Zespół w  1999 nagrał w Rosji płytę “Oregon In Moscow” (z Tchaikovsky Symphony Orchestra). Był to debiut ich repertuaru na orkiestrę, który rozszerzyli i z którym występowali z różnymi orkiestrami  m.in.: z St. Paul, Filadelfii, Indianapolis, Stavanger, Freiburga i Stuttgartu.  W 2001 roku album był nominowany w czterech kategoriach do nagrody Grammy.

Ostatnia płyta zespołu to „Oregon Lantern” powstała podczas występów w jazzowym klubie  Yoshi’s, w okolicach San Francisco i jest drugim nagrany na żywo albumem tej grupy.

www.oregonband.com

Program wszystkich koncertów tu – klik

źródło: materiały prasowe

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.