Slavic Spirits EABS na festiwalu Jazz na Starówce

Slavic Spirits EABS na festiwalu Jazz na Starówce

W najbliższą sobotę, 8 sierpnia zapraszamy niezwykły koncert na festiwalu Jazz na Starówce, wystąpi wrocławska super- grupa EABS z ostatnim, rewelacyjnym projektem Slavic Spirits.

EABS zagra w składzie:

Marek Pędziwiatr – instrumenty klawiszowe & wokal

Paweł Stachowiak – gitara basowa

Jakub Kurek – trąbka

Olaf Węgier – saksofon tenorowy

Marcin Rak – perkusja

Spisek Jednego – sample & perkusjonalia

EABS (Electro Acoustic Beat Sessions) wrocławska super-grupa , to najlepszy zespół elektryczny w Polsce w ankiecie Jazz Top  magazyny Jazz Forum 2019  i  prawdziwy fenomen. W bardzo oryginalny  i  kreatywny sposób  czerpie z  muzycznej tradycji i nowoczesnych brzmień wymykając się brzmieniowym schematom i utartym muzycznym standardom.

Ich album „Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda), okazał się sensacją polskiej sceny jazzowej. Fonograficzny bestseller zapewnił zespołowi szereg branżowych nagród, a komedowski repertuar zespół zagrał podczas blisko stu koncertów, m.in. w Wielkiej Brytanii (Londyn, Manchester, Liverpool), na Węgrzech, a także w Chinach . Pianista i lider grupy Marek Pędziwiatr, był za ten album nominowany do Paszportu Polityki.  Zespół był nominowany do Fryderyka 2018 w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku . Otrzymał także nagrodę GaMa kwartalnika „Gazeta Magnetofonowa” i tytuł najlepszej płyty roku 2019.

W najnowszym „Slavic Spirits” muzycy zajęli się pierwiastkiem słowiańskiej emocjonalności . To fascynująca, muzyczna opowieść inspirowana mitologią słowiańską i rodzimą demonologią wyrażona brawurową fuzją jazzu, improwizacji  i etnicznych ozdobników. Główną inspiracją dla tego albumu jest enigmatyczna “słowiańska melancholia”, którą zespół starał się odszukać we własnym DNA.  Jak mówi Marek Pędziwiatr – „to próba kontaktu ze światem bezpowrotnie i brutalnie utraconej kultury, która przez brak bogactwa źródeł nigdy nie zostanie dokładnie zbadana”  To intrygująca podróż w głąb polskiej duszy „ na poziomie duchowym i intelektualnym”.

www.eabs.pl

PROGRAM Festiwalu – klik

W  Warszawie trwa 26. edycja popularnego festiwalu. Tegoroczne wydanie  jest bardzo ciekawie, choć różni się od poprzednich edycji. Odbywa się pod znakiem polskich wykonawców – POLISH EDITION  jako wyraz solidarności dla rodzimej sceny jazzowej w czasie pandemii.  Są najgorętsze nazwiska polskiego jazzu, jazzowe odkrycia, premiery i wyjątkowe projekty zróżnicowane stylistycznie. Wśród tegorocznych wykonawców  wystąpią jeszcze: Michał Urbaniak Organator, Marcin Wasilewski Trio , Leszek Możdżer Trio.

Festiwal  jest zorganizowany według zaleceń i procedur epidemiologicznych .

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.