Seminarium „Rozbrojenie nuklearne w XXI wieku”

Seminarium „Rozbrojenie nuklearne w XXI wieku”.

Czy mamy prawo czuć się bezpiecznie? Czy lęk przed bombą atomową nie jest problemem człowieka XXI wieku? Na jakiej podstawie budujemy nasze poczucie bezpieczeństwa?

Wszystkich zadających sobie tego typu pytania i zainteresowanych tematyką rozbrojenia nuklearnego Koło Euroatlantyckie UW serdecznie zaprasza na seminarium naukowe pt. “Rozbrojenie nuklearne w XXI wieku: Stan obecny, trendy, zagrożenia”.

Obecna polityka najpotężniejszych państw atomowych – USA i Rosji – oraz Chin, daleka jest od entuzjazmu wobec idei rozbrojenia. Przestrzegają one wprawdzie reżimu NPT, jednak Traktatu o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową z 1996 r. USA i Chiny wciąż nie ratyfikowały, a niedawne sformułowanie traktatu TZBJ, zakładającego całkowitą likwidację arsenału nuklearnego, zostało przez wszystkie państwa atomowe (i przytłaczającą większość państw tzw. “globalnej północy”) zignorowane. Podczas seminarium postawimy pytanie o tendencje w polityce nuklearnej największych mocarstw ze szczególnym uwzględnieniem porozumień amerykańsko-rosyjskich, przeanalizujemy obecny trend modernizacyjny oraz zwiększanie potencjału nuklearnego przez Chiny, Indie i Pakistan, przyjrzymy się przypadkom Iranu (oskarżanego o łamanie reżimu NPT) i Korei Płn. (która z niego wystąpiła) oraz rozważymy prawdopodobieństwo i konsekwencje pozyskania broni jądrowej przez aktorów niepaństwowych. Nie zabraknie pytania o bezpieczeństwo Polski w obliczu wyżej wymienionych zagrożeń.

Seminarium odbędzie się 11 stycznia 2019 r. (piątek) w Auli Baszkiewicza w Collegium Politicum o godzinie 17:30. W dyskusji udział wezmą:
– prof. Stanisław Koziej – szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego w latach 2010 – 2015,
– Łukasz Kulesa – dyrektor Biura Badań brytyjskiego think-tanku European Leadership Network,
– dr Marcin Andrzej Piotrowski – analityk w programie Bezpieczeństwo Międzynarodowe w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych.
Spotkanie poprowadzą Marlena Okrzejska, prezes Koła Euroatlantyckiego UW i pomysłodawca seminarium, oraz Albert Jesiołowski, członek Koła.

Serdecznie zapraszamy do udziału w seminarium i do dyskusji z naszymi panelistami.

Co?
Seminarium naukowe pt. „Rozbrojenie nuklearne w XXI wieku: stan obecny, trendy, zagrożenia”

Gdzie?
Aula Baszkiewicza, Gmach Audytoryjny, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28

Kiedy?
11 stycznia 2019 r., godz. 17:30-19:30

Zachęcamy do śledzenia postów pod wydarzeniem na Facebook’u.

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.