Seminarium o Aleksandrze Piłsudskiej

Zapraszamy na seminarium pt. „Wierzymy, że dajemy czyn”, przybliżające postać Aleksandry Piłsudskiej i jej działalność, zaprezentowaną na tle aktywności społecznej kobiet w Polsce w dwudziestoleciu międzywojennym.

Okazją do podjęcia tematu jest przypadająca 25 października 2021 r. setna rocznica ślubu Aleksandry Szczerbińskiej i Józefa Piłsudskiego, zawartego w nieistniejącej już kaplicy, która przylegała do pawilonu zachodniego Pałacu na Wyspie.

Program wydarzenia obejmuje prelekcje ekspertów na temat żony Naczelnika Państwa i innych kobiet międzywojnia, spotkanie ze świadkiem historii, Markiem Dunin-Wąsowiczem, w szczególny sposób związanym z Aleksandrą Piłsudską oraz Łazienkami Królewskimi, a także spacery śladem marszałkowej i jej rodziny.

Seminarium organizowane jest przez Muzeum Łazienki Królewskie we współpracy z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Wydarzenie odbędzie się stacjonarnie (przy zachowaniu obostrzeń epidemicznych) oraz transmitowane będzie na żywo na profilach obu muzeów na Facebooku (z tłumaczeniem na PJM).

PROGRAM SEMINARIUM

28 września – Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie (Sala Balowa w Pałacu na Wyspie)
12.30-12.45: Otwarcie obrad
12.45-13.15: Dr hab. Dobrochna Kałwa (Uniwersytet Warszawski) – „Nie tylko sufrażystki. Stare i nowe pola aktywności kobiecej w II RP”
13.15-13.45: Dr Mariusz Kolmasiak (MŁK) – „Rola Aleksandry Piłsudskiej w Stowarzyszeniu » Rodzina Wojskowa « (1925-1939)”
13.45-14.15: Rozmowa Pawła Dunin-Wąsowicza ze świadkiem historii Markiem Dunin-Wąsowiczem
14.15-14.30: Dyskusja

29 września – Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku (salonik w nowym budynku Muzeum)
12.30-12.45: Otwarcie obrad
12.45-13.15: Anna Kowalczyk„Buntowniczki, bojownice, żołnierki – kobiety w walkach zbrojnych przed i po Aleksandrze Szczerbińskiej”
13.15-13.45: Małgorzata Basaj (MJPS)„Aleksandra Piłsudska. Prawdziwy dom mamy w Sulejówku”
13.45-14.15: Katarzyna Droga – „Aleksandra Piłsudska z domu Szczerbińska jako symbol kobiet walczących o niepodległość ojczyzny i budujących nową Polskę po roku 1918”
14.15-14.30: Dyskusja

TEMATY SPACERÓW
  • 28 września, godz. 15.00, Łazienki Królewskie (miejsce zbiórki: taras Pałacu na Wyspie), „Z Piłsudskimi po Łazienkach Królewskich”
  • 29 września, godz. 15.00, Sulejówek (miejsce zbiórki: hol główny), „Ścieżkami Piłsudskich – spacer po ogrodzie Aleksandry, Józefa, Wandzi i Jagódki”
Spacery trwają półtorej godziny i prowadzone są alejkami utwardzanymi i naturalnymi, bez barier architektonicznych (trasa w Łazienkach Królewskich wymaga podejścia pod górkę).
Szczegółowy program seminarium oraz opisy spacerów na naszej stronie: https://www.lazienki-krolewskie.pl/…/wierzymy-ze-dajemy…

Wstęp bezpłatny.
 Rejestracja na seminarium i spacery jest możliwa poprzez formularz zamieszczony w tym miejscu. Zapisy trwają do 24 września 2021 r. Liczba miejsc ograniczona (decyduje kolejność zgłoszeń).
Sfinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego „NIEPODLEGŁA” na lata 2017-2022.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.