„Ścieżka dostępu – podziel się przestrzenią”

Od 8 października 2018 roku w komunikacji miejskiej będzie można obejrzeć spoty kampanii #ścieżkadostępu – podziel się przestrzenią”, której celem jest pokazanie, jak ważne dla osób niewidomych są ścieżki prowadzące i jak niebezpieczne jest ich zastawianie, zasłanianie lub zajmowanie przez sprawne osoby.

Bohaterka akcji to listwa prowadząca dla niewidomych, która jest tak naprawdę ścieżką dostępu – kilka prostych linii, lekko wypukłych sygnalizujących możliwość zmiany kierunku wędrówki. Te niepozorne oznaczenia są niezwykle przydatne, zajmują mało przestrzeni i dzięki nim osoby niewidome nie błądzą na ulicach, dworcach lub innych miejscach. Dzięki niej są bezpieczne.

Nie zajmuj ścieżek prowadzących. Nie stawiaj na nich bagażu. Jeśli stoisz w kolejce po bilet zadbaj o to, aby nie wchodzić na listwę. A jeśli jest to trudne, miej oczy szeroko otwarte i gdy zobaczysz zbliżającą się osobę z białą laską, udostępnij dla niej ścieżkę, pozwól jej przejść. To wiele znaczy – podkreśla Małgorzata Szumowska, inicjatorka kampanii oraz dyrektorka generalna Niewidzialnej wystawy.

Niewidzialna wystawa to unikalny projekt, interaktywna podróż w świat ciemności, podczas której każdy może poczuć praktycznie, co to znaczy nie widzieć. Wyłączenie wzroku, sensoryczne rozwiązania i dynamiczny scenariusz pozwalają na rozbudzenie zmysłów, które zazwyczaj pozostają w uśpieniu – słuchu, węchu, dotyku, a nawet smaku. Niewidomi przewodnicy, w wyciemnionych pomieszczeniach wiernie odwzorowujących scenerie z realnego życia, pokazują inną perspektywę.

Aktywni na rynku pracy
Na rehabilitację zawodową i społeczną osób z niepełnosprawnościami w Warszawie w latach 2008-2018 miasto przeznaczyło ponad 225 mln zł.
Od 2017 r. na zlecenie ratusza, Stowarzyszenie „Niepełnosprawni dla Środowiska EKON” realizuje projekt „Praca dla Nas!”, którego celem jest zwiększenie zatrudnienia niepracujących osób z różnymi niepełnosprawnościami na rynku pracy. Miasto przeznaczyło na ten cel 2,7 mln zł. Zadanie realizowane jest w ramach Warszawskiej Agencji Zatrudnienia Osób z Niepełnosprawnościami. Inne projekty to np. „Start do pracy” – program aktywizacji społeczno-zawodowej niepełnosprawnych mieszkańców Warszawy”, „Samodzielny w domu/samodzielny w środowisku”, „Warszawski zintegrowany system leczenia i wspierania środowiskowego osób z zaburzeniami psychicznymi – testowanie i wdrażanie”. Łączna wartość środków z Unii Europejskiej, jakie miasto pozyskało na te projekty to blisko 14,5 mln zł. Od lipca działa też kolejna, nowa siedziba urzędu pracy przy ul. Młynarskiej 37a, która jest dedykowana osobom z niepełnosprawnościami.

Przykładem dobrej praktyki jest warszawska restauracja Different, w której goście jedzą w ciemnościach i są obsługiwani przez niewidomych kelnerów. To jedyna taka restauracja w Polsce. Prowadzi ją Fundacja Pomocy Rodzinie „Człowiek w potrzebie”. Więcej informacji: https://restauracjadifferent.pl

źródło: UM Warszawa

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.