Scena Letnia: Spotkanie z kulturą ludową

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zaprasza na kolejne spotkanie z kulturą ludową. Już w sobotę, 14 sierpnia w siedzibie Instytutu, na Krakowskim Przedmieściu 66 w Warszawie będzie można spotkać się z twórcami ludowymi, kołami gospodyń wiejskich i gawędziarzami oraz cieszyć się dźwiękami muzyki ludowej.

Już 14 sierpnia na Krakowskim Przedmieściu 66 w Warszawie znów zabrzmi muzyka tradycyjna. Tym razem w naszej muzycznej podróży odwiedzimy różne regiony kraju i posłuchamy dźwięków muzyki żydowskiej i ze wschodniego pogranicza.

Zagrają:

Zespół Śpiewaczy „Ksinzoki” założony w grudniu 2010 r. Wykonuje piosenki w łowickiej gwarze. Utrwala pieśni księżackie: obrzędowe i religijne, by ocalić je od zapomnienia. W pracy zespołu, ze szczególną uwagą traktuje się autentyzm, zarówno obyczajowy, jak i językowy. Kierownikiem zespołu jest Stanisław Madanowski. Członkami są twórcy ludowi z Ziemi Łowickiej oraz pasjonaci kultury regionalnej.
Zespól Pogranicze z Szypliszk – zespół istnieje od 1981 r. Powstał przy Gminnym Ośrodku Kultury w Szypliszkach. Muzycy prezentują kulturę terenów przygranicznych polsko – litewskich, muzykę która zachowała język polski, a przejęła piękne melodie litewskie i wielogłosowy sposób śpiewania.
Kapela Brodów – polski zespół folkowy, laureat licznych konkursów. Zespół koncertował również w całej Europie m.in. w Niemczech, Holandii, Hiszpanii, Anglii, Rosji, na Węgrzech, Rumuni, Białorusi, Litwie,Estonii, Szwecji. Na repertuar kapeli składają się utwory świeckie i religijne z obszaru dzisiejszej Polski, Ukrainy, Białorusi, Rosji, Litwy, Łotwy i Estonii. Muzycy pracują też z repertuarem muzyki żydowskiej zachowanym w pamięci muzykantów wiejskich i zbiorach archiwalnych.

W ramach wydarzenia będzie można również skosztować potraw regionalnych przygotowanych przez panie z kół gospodyń wiejskich oraz obejrzeć i zakupić wspaniałe wyroby twórców ludowych.

14 sierpnia w godzinach 14-19
Krakowskie Przedmieście 66
Na wydarzenie wstęp wolny

Strona: https://nikidw.edu.pl/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.