Salonik Moniuszkowski w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej

Salonik Moniuszkowski w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

Salonik Moniuszkowski to nowe miejsce w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej poświęcone kompozytorowi, działające w ramach obchodów dwusetnej rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Zaprojektowane zostało jako przestrzeń ogólnodostępna, która ma przybliżyć i zachęcić do poznania twórczości Moniuszki. W Saloniku można poznać nie tylko podstawowe informacje o życiu i działalności kompozytora. Dzięki dostępowi do archiwalnych materiałów prezentowanych w wersji elektronicznej – zdjęć ze spektakli, projektów scenografii i kostiumów, plakatów – można prześledzić, jak różnorodnie można interpretować utwory sceniczne Moniuszki, a także jak zmieniała się percepcja twórcy w oczach artystów i widzów na przestrzeni lat.

Twórczość Moniuszki jest żywa przez jej interpretatorów i popularyzatorów – w Saloniku można posłuchać nagranych wypowiedzi wybitnych osobistości świata kultury, które opowiadają o swoich doświadczeniach z muzyką kompozytora. Śpiewacy, reżyserzy, muzykolodzy w swoich osobistych wypowiedziach poruszają tematy wielkie – jak patriotyzm czy romantyzm kompozytora, ale także lżejsze, jak dowcip i dystans Moniuszki. Wywiady zostały przeprowadzone z Piotrem Beczałą, Danielem Cichym, Waldemarem Dąbrowskim, Izabelą Kłosińską, Urszulą Kryger i Wiesławem Ochmanem.

W Saloniku Moniuszkowskim działa także teatralny Butik – prowadzona jest sprzedaż wydawnictw książkowych i płytowych oraz gadżetów związanych z Moniuszką i nie tylko.

Program artystyczny Saloniku Moniuszkowskiego obejmie warsztaty i spektakle edukacyjne dla dzieci i dorosłych, spotkania z twórcami, promocje wydawnictw moniuszkowskich. Szczegółowy program wydarzeń prezentowany będzie na stronie moniuszko200.pl

Autorami projektu i wykonania wnętrz Saloniku Moniuszkowskiego są Izabela Chełkowska i Cezary Żegliński.

Zapraszamy do lewego skrzydła Teatru (hol kas przedsprzedaży)
od poniedziałku do piątku 9.00-18.00
od soboty do niedzieli 11.00-17.00
oraz na godzinę przed spektaklami dla widzów TW-ON

Wstęp jest bezpłatny.

Strona: https://moniuszko200.pl/pl/

źródło: materiały prasowe

Wystawa: Viva Moniuszko! w Galerii Opera – klik

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.