Ruszył punkt humanitarny przy dworcu Warszawa Wschodnia

punkt humanitarny przy dworcu Warszawa Wschodnia

Dziś w pobliżu dworca Warszawa Wschodnia uruchomiony został punkt humanitarny dla ukraińskich uchodźców, utworzony przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i miasto stołeczne Warszawa. To jeden z elementów powstającego w tym miejscu Centrum Pomocy Uchodźcom Warszawa Wschodnia.

Punkt humanitarny znajduje się na boisku przy Centrum Kształcenia Zawodowego 1 (ul. Berka Joselewicza 4), około 500 metrów od dworca Warszawa Wschodnia. Schronienie znajdą w nim osoby, które w ciągu najbliższej doby mają opuścić stolicę w ramach relokacji lub potrzebują czasu na podjęcie decyzji dotyczącej dalszych losów. Po upływie maksymalnie 24 godzin uchodźcy relokowani będą do punktów pobytowych wskazanych przez miasto.

Cały pomysł wyszedł od pana prezydenta Trzaskowskiego, który zaprosił do siebie organizacje pozarządowe, pytając jak możemy pomóc. Dziesięć dni temu zadeklarowaliśmy pomoc i teraz robimy to, co wychodzi nam najlepiej – organizujemy całą logistykę. Chcemy, żeby infrastruktura służyła tym, którzy zmęczeni i ze swoimi problemami przyjeżdżają do gościnnej Warszawy. Chcemy, żeby poczuli się u nas jak najlepiej i temu ma służyć ta ogromna hala – mówił Jerzy Owsiak, prezes Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. – Jesteśmy przygotowani na każdą ilość czasu, jaki trzeba będzie tutaj spędzić – dodał.

punkt humanitarny przy dworcu Warszawa Wschodnia

O dobrej współpracy między samorządem a organizacjami pozarządowymi mówił Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Przygotowujemy się na każdy scenariusz. Nie wiemy, jak sytuacja będzie wyglądać przez najbliższe tygodnie i miesiące. Musimy być gotowi na ewentualną kolejną falę uchodźców. Apelujemy do rządzących, by przyjmowali pomoc instytucji europejskich i ONZ, ponieważ nie jesteśmy w stanie sprostać temu wyzwaniu sami. Na mój apel od razu odpowiedziała WOŚP i inne organizacje pozarządowe – mówił Rafał Trzaskowski.

Namiot, którego łączna powierzchnia wynosi 3 tys. mkw., zbudowała Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To również Fundacja organizuje i koordynuje wszystkie działania. Swoje wsparcie zapewnia też miasto stołeczne Warszawa, m.in. poprzez: dowóz niezbędnego zaopatrzenia, zapewnienie obsady punktu medycznego, pomoc w pozyskaniu wolontariuszy, organizację wsparcia psychologicznego, a także włączenie do sieci kontaktowej uruchomionej w związku z kryzysem.

W namiocie znajdują się recepcja, poczekalnia, jadalnia i sypialnia dla przyjezdnych z terenów Ukrainy. Przy namiocie zlokalizowano natomiast strefę sanitarną, punkt medyczny, zamkniętą strefę zewnętrzną i zaplecze techniczne. 

Jestem pod wrażeniem serdeczności, z którą zostali przyjęci Ukraińcy przybywający do Polski. Jestem też pod wrażeniem tego, jak szybko udało się przygotować system pomocy. Mamy trudną sytuację, wojna trwa, Rosja dalej atakuje. Stawiamy dzielny, bohaterski opór, ale ludzie boją się i uciekają z kraju. Obecnie to ponad 3 mln osób, które wyjechały z Ukrainy. Dziękuję, że im pomagacie, by mogli – na tyle, na ile mogą – poczuć się jak w domu – mówił Andrij Deszczycia, ambasador Ukrainy.

Szersze działania w okolicy dworca

Namiot przy ul. Berka Joselewicza to element szerszych działań miasta, które zakładają utworzenie kompleksowego Centrum Pomocy Uchodźcom obok dworca Warszawa Wschodnia. Poza punktem humanitarnym WOŚP powstaje tam też punkt tworzony przez Norwegian Refugee Council we współpracy z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej.

źródło: UM Warszawa

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.