Ruszają punkty stacjonarne zbiórki „Coś dobrego”

Zbędne ubrania, buty, torebki i biżuteria – to wszystko mieszkańcy mogą przekazać na charytatywną zbiórkę „Coś dobrego” i pomóc przy tym w leczeniu bezdomnych zwierząt. Stacjonarne kosze na odzież, zlokalizowane będą w sześciu dzielnicach Warszawy (czynne w dniach 12-16 kwietnia).

Wszyscy zainteresowani mogą też skorzystać z bezpłatnego kuriera.

Zamiast wyrzucać zalegające ubrania, lepiej przekazać je na szczytny cel. Dzięki zbiórce „Coś dobrego” nadajemy odzieży drugie życie oraz wspieramy zakup sprzętu medycznego do zwierzęcego szpitala Schroniska Na Paluchu – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Każdy 1 kg odzieży w dobrym stanie to finansowe wsparcie fundacji „Przyjaciele Palucha”, leczącej bezdomne zwierzęta. Pierwsza odsłona zbiórki pod hasłem „Mniej rzeczy, więcej dobroci” trwa do 30 sierpnia za pośrednictwem platformy Ubrania do oddania.

Co zbieramy?

W akcji można przekazać wszystkie elementy garderoby damskiej, męskiej, dziecięcej – nowe i używane, ale nie noszące znacznych śladów zużycia, czyli bez dziur, zmechaceń czy plam:

  • ubrania – np. bluzki, spodnie, dresy, sukienki, krawaty, itp.,
  • buty – połączone w pary, czyste, niezniszczone, nie posiadające znacznych śladów zużycia;
  • torebki – kompletne, bez zewnętrznych zniszczeń i braków;
  • biżuterię – pierścionki, spinki, bransoletki, naszyjniki, itp.

Punkty „Coś dobrego” u urzędach

Ubrania najwygodniej przekazać za pośrednictwem bezpłatnego kuriera – jednak paczka musi ważyć minimum 10 kg. Dla osób, które chcą przekazać kilka sztuk odzieży, miasto uruchomiło punkty stacjonarne „Coś dobrego”, czynne w dniach 12-16 kwietnia, w godz. 8.00-16.00, (pon.-pt.) w wejściach:

  • Urzędu Dzielnicy Białołęka (ul. Modlińska 197),
  • Urzędu Dzielnicy Śródmieście (ul. Nowogrodzka 43),
  • Urzędu Dzielnicy Ursynów (al. KEN 61),
  • Urzędu Dzielnicy Wawer (ul. Żegańska 1),
  • Urzędu Dzielnicy Targówek (ul. Kondratowicza 20),
  • Urzędu Dzielnicy Ochota (ul. Grójecka 17A).

Jak przekazać ubrania kurierem?

Wystarczy zebrać 10 kg ubrań, spakować w karton i wejść na stronę https://www.ubraniadooddania.pl/warszawa. W e-formularzu wypełnia się liczbę kartonów, adres i dogodny termin odbioru. Wybranego dnia bezpłatny kurier odbiera paczkę z terenu całej Polski.

Razem możemy więcej – sąsiedzkie zbiórki

Wszyscy, którzy chcą zachęcić do zbiórki znajomych, mogą pobrać plakaty i grafiki do zamieszczenia  w mediach społecznościowych czy na klatce schodowej – pliki dostępne są do pobrania na stronie Warszawskich Ochotników

Ochotnicy warszawscy – wewnętrzny wolontariat

Zaczęliśmy od siebie – w ramach wewnętrznej akcji „Coś dobrego” w Programie Wolontariatu Pracowniczego warszawskie biura i urzędy dzielnic będą ścigać się w uzbieraniu jak największej liczby ubrań. Wszystkie kartony do zbiórki odzieży są z drugiego obiegu.

Problem nadmiaru odpadów tekstylnych

W Polsce powstaje ok. 2,5 mln ton odpadów tekstylnych rocznie – połowa pochodzi z gospodarstw domowych. Blisko 500 tys. ton nadal nadaje się do użytku. Obecnie nie ma przepisów prawnych, które pozwoliłyby rejestrować pełną ilość nieposortowanej odzieży używanej, importowanej do Polski czy też liczbę wyrzucanych ubrań. W 2019 r. mieszkańcy Warszawy przekazali do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK-u) 19 ton tego typu odpadów, a w 2020 r. 47 ton.

Wszystkie szczegóły akcji znaleźć można też na jej profilu na Facebooku.

źródło: UM Warszawa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.