Rusza budowa Muzeum Bitwy Warszawskiej

Rusza budowa Muzeum Bitwy Warszawskiej

Reklama
Reklama

Dopełniliśmy wszystkich formalności związanych z budową Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie. W związku z tym, zarówno robotnicy, jak i urządzenia wkraczają na plac budowy. Założenie jest takie, żeby Muzeum w Ossowie było filią Muzeum Wojska Polskiego, żeby muzeum, które powstanie było czynne przez cały rok. Nie tylko 15 sierpnia, nie tylko wtedy, kiedy obchodzimy Święto Wojska Polskiego, kiedy świętujemy tę wielką wiktorię, która dokonała się sto lat temu – poinformował podczas konferencji prasowej Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

W poniedziałek 3 sierpnia br. minister Mariusz Błaszczak poinformował o rozpoczęciu budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie.

W muzeum będą zgromadzone dokumenty, eksponaty, uzbrojenie i pamiątki z tamtego okresu. Placówka będzie również prowadziła działalność edukacyjną skierowaną przede wszystkim do młodego pokolenia. Na olbrzymim placu przed muzeum przewidziano miejsce dla rekonstrukcji historycznych.  

Reklama
Reklama

– Założenie jest takie, żeby Muzeum było przystępne, żeby ekspozycje były ciekawe, żeby upowszechniać wiedzę na temat tego epokowego zwycięstwa, które określane jest w literaturze jako osiemnasta bitwa decydująca o losach świata. A więc w przeddzień rozpoczynamy prace budowlane. Chcemy żeby muzeum powstało w ciągu dwóch lat. Wykonawcą tej inwestycji są instytucje szeroko rozumianego resortu obrony narodowej. Gwarantujemy sprawność w działaniu i jestem pewien, że ten cel osiągniemy – powiedział minister.

Minister podziękował również przedstawicielom władz samorządowych, wykonawcy oraz żołnierzom Wojska Polskiego zaangażowanym w inwestycję. – Dziękuję za bardzo dobrą współpracę, dzięki której rozpoczęła się budowa, dzięki której rozpoczęła się ta inwestycja.

***

Reklama
Reklama

3 lipca 2020 r. wojewoda mazowiecki wydał decyzję o pozwoleniu na budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej. Jego powierzchnia wyniesie 4,8 tys. m kw.  9 lipca 2020 r. inwestor – Muzeum Wojska Polskiego zawarło umowę z Generalnym Wykonawcą,  spółką AMW SINEVIA na budowę tego symbolu naszej pamięci o bohaterskich przodkach.

Zwieńczeniem monumentalnego projektu  będą wysokie maszty z biało-czerwonymi proporcami górującymi nad dawnym polem bitwy. 

Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie będzie miejscem spotkań wielbicieli historii i tradycji polskiego patriotyzmu, historyków, badaczy, młodzieży, żołnierzy, harcerzy, uczniów klas mundurowych.

GALERIA >>> Rusza budowa Muzeum Bitwy Warszawskiej

Reklama
Reklama

źródło: MON

[quads id=3]

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.